Այժմ ոչ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, այլ նաեւ մյուս միջազգային կազմակերությունները, զբաղվում են տարածաշրջանում ղարաբաղյան հակամարտության իրավիճակին առնչվող հարցերով իրենց իրավասության շրջանակում եւ, գլխավորը՝ մայրաքաղաքների հետ աշխատանքը համադրելով: Այդ մասին դեկտեմբերի 16-ին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա նշել է, որ միջազգային կառույցների գործունեությունը չպետք է իրականացվի անմիջապես այն պետությունների հետ փոխգործունեությունից անջատ, որոնց վերաբերում է խոսքը:
«Այդտեղ չարժե խոսել պատասխանատվության գոտու մասին, ավելի համապատասխան են հենց գործունեության ոլորտ, ֆունկցիոնալ բառերը: Հաշվի առնելով հայտարարության մասշտաբը, որն արվել էր նոյեմբերի 9-ին երեք պետությունների առաջնորդների կողմից՝ ներկայում տեղի է ունենում, մի կողմից, այդ հայտարարության իրականացման, մյուս կողմից՝ բոլոր այն միջազգային կառույցների կարգավորման գործընթացը, որոնք պետք է լուծեն հարցերն իրենց իսկ լիազորությունների եւ իրավասությունների շրջանակում: Շատ բարդ փուլ է այժմ: Ժամանակ է պետք, որ բոլոր այդ գործընթացները ինստիտուցիոնալացվեն եւ համաձայնեցվեն: Այժմ հենց դրանով են բոլորը զբաղված»,-ընդգծել է Զախարովան:
Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ խնդիրները, որոնց այժմ բախվել է տարածաշրջանը, բազմաթիվ են, եւ այսօրվա դրությամբ ընթանում է յուրաքանչյուր ուղղությամբ կարգավորման կամ ենթակարգավորման այդ գործընթացը:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ինչպես նաեւ ուրիշ միջազգային կառույցները եւ միջնորդական կազմակերպությունները ներկայում զբաղված են ուղղությունների ու քայլերի մշակմամբ, եւ կարող են իրենց դերն ունենալ իրավիճակի ամբողջական կարգավորման հարցում»,-հավելել է Զախարովան:

During today’s briefing, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation Maria Zakharova said not only the OSCE Minsk Group, but also other international organizations are dealing with the issues related to the situation regarding the Nagorno-Karabakh conflict in the region within the scope of their jurisdiction and, most importantly, by working with the respective capital cities.
Zakharova stated that the activities of international organizations must be carried out directly with the states that the conflict concerns.
“Taking into consideration the scale of the statement made by the leaders of the three countries on November 9, the provisions stated in the statement are being implemented, and the process of regulation of international organizations that have to solve the issues within the scope of their powers and jurisdiction is in progress. It’s a difficult phase,” Zakharova emphasized.
Zakharova clarified that there are many issues facing the region.
“The OSCE Minsk Group, as well as other international organizations and intermediary organizations are currently developing steps and actions and may play their role in the complete settlement of the situation,” she added.