Այժմ ոչ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, այլ նաեւ մյուս միջազգային կազմակերությունները, զբաղվում են տարածաշրջանում ղարաբաղյան հակամարտության իրավիճակին առնչվող հարցերով իրենց իրավասության շրջանակում եւ, գլխավորը՝ մայրաքաղաքների հետ աշխատանքը համադրելով: Այդ մասին դեկտեմբերի 16-ին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա նշել է, որ միջազգային կառույցների գործունեությունը չպետք է իրականացվի անմիջապես այն պետությունների հետ փոխգործունեությունից անջատ, որոնց վերաբերում է խոսքը:
«Այդտեղ չարժե խոսել պատասխանատվության գոտու մասին, ավելի համապատասխան են հենց գործունեության ոլորտ, ֆունկցիոնալ բառերը: Հաշվի առնելով հայտարարության մասշտաբը, որն արվել էր նոյեմբերի 9-ին երեք պետությունների առաջնորդների կողմից՝ ներկայում տեղի է ունենում, մի կողմից, այդ հայտարարության իրականացման, մյուս կողմից՝ բոլոր այն միջազգային կառույցների կարգավորման գործընթացը, որոնք պետք է լուծեն հարցերն իրենց իսկ լիազորությունների եւ իրավասությունների շրջանակում: Շատ բարդ փուլ է այժմ: Ժամանակ է պետք, որ բոլոր այդ գործընթացները ինստիտուցիոնալացվեն եւ համաձայնեցվեն: Այժմ հենց դրանով են բոլորը զբաղված»,-ընդգծել է Զախարովան:
Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ խնդիրները, որոնց այժմ բախվել է տարածաշրջանը, բազմաթիվ են, եւ այսօրվա դրությամբ ընթանում է յուրաքանչյուր ուղղությամբ կարգավորման կամ ենթակարգավորման այդ գործընթացը:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ինչպես նաեւ ուրիշ միջազգային կառույցները եւ միջնորդական կազմակերպությունները ներկայում զբաղված են ուղղությունների ու քայլերի մշակմամբ, եւ կարող են իրենց դերն ունենալ իրավիճակի ամբողջական կարգավորման հարցում»,-հավելել է Զախարովան:

Сейчас не только Минская группа ОБСЕ, но и другие международные организации занимаются вопросами, связанными с ситуацией в регионе карабахского конфликта в рамках своей компетенции, и самое главное в сочетании с работой со столицами, что является важнейшим условием. Об этом в ходе брифинга 16 декабря заявила официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова.
Она заметила, что деятельность международных структур не должна вестись в отрыве от взаимодействия с непосредственно государствами, о которых идет речь.
«Здесь не стоит говорить о зоне ответственности, лучше всего подходят именно слова ниша, сфера деятельности, функционал. Учитывая масштаб заявления, которое было принято лидерами трех государств 9 ноября текущего года, на данном этапе как раз и происходит процесс, с одной стороны, реализации этого заявления, а с другой стороны, поднастройки всех тех международных структур, которые должны решать вопросы в рамках именно своих полномочий и компетенций. Очень непростой сейчас момент. Нужно время, чтобы все эти процессы были институализированы и согласованы. Сейчас именно этим все занимаются»,- подчеркнула Захарова.
Представитель МИД России пояснила, что проблем, с которыми сейчас столкнулся регион, огромное количество, и на сегодняшнем этапе идет процесс настройки или поднастройки каждого сегмента урегулирования по своим направлениям.
«Именно выработкой или определением и направления, и шагов сейчас занимается как Минская группа ОБСЕ, так и другие международные структуры, а также те посреднические организации, которые могут сыграть свою роль в полноформатном урегулировании ситуации»,- добавила Захарова.