Կարճ բնորոշելով Հայաստանի եւ Իրանի հարաբերությունները` կարելի է ասել` երաշխիքներ հավասարակշռված քաղաքականության դիմաց: NEWS.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ռուսաստանցի հայտնի իրանագետ Կարինե Գեւորգյանը:
Մեկնաբանելով Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի առաջիկա այցը Երեւան` փորձագետը կարծիք հայտնեց, որ Մերձավոր Արեւելքում եւ Հյուսիսային Աֆրիկայում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ «ժամացույցների ստուգման» անհրաժեշտություն է առաջացել:
Ընդհանուր առմամբ` երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները Իրանի կողմից երաշխիքներն են Հայաստանի հավասարակշռված քաղաքականության դիմաց:  Պատասխանելով հարցին, թե որ երաշխիքների մասին է խոսքը, փորձագետը նշեց, որ դրանք կարող են լինել ինչպես տնտեսական, այնպես էլ քաղաքական երաշխիքներ:

YEREVAN. - “Guarantees in exchange for a balanced position” was among comments by expert in Iranian studies Karine Gevorgyan, describing the relations between Armenia and Iran.
Commenting on the Iran’s President Mahmoud Ahmadinejad’s forthcoming visit to Yerevan, the expert stressed that the developments in the Middle East and Northern Africa caused a necessity of “time check”.
In general, the relationship between the two countries is a guarantee from Iran in exchange for Armenia’s balanced position, Gevorgyan said in an interview with Armenian News-NEWS.am. The expert noted that it can include both economic and political guarantees.