Փաշինյանը ձախողման խորհրդանիշ է եւ չի կարող շարունակել ղեկավարել երկիրը, քանի որ դա թույլ չի տա մեզ առաջ շարժվել: Այդ մասին «ՄԿ»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է «Հայրենիքի փրկության շարժման» թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը:
Նրա խոսքով՝ նախ անհրաժեշտ է ազատվել ձախողման խորհրդանիշ Նիկոլ Փաշինյանից: «Այնուհետ անհրաժեշտ է ժողովրդին դուրս բերել խորը դեպրեսիայի վիճակից, հույս ներշնչել, որ շատ բան կարելի է փոխել եւ շատ բան կախված է մեզնից, համախմբել հասարակությունը պետության եւ մեր երեխաների ու թոռների ապագայի համար սեփական պատասխանատվության գաղափարի շուրջ... Եթե ինչ-որ մեկը վատ է կատարում իր աշխատանքը, ձախողում է իրեն վստահված ոլորտը, ապա պետք է հեռանա: Իսկ Փաշինյանը տապալման է հասցրել ամբողջ երկիրը: Նա չի վայելում վստահություն ո՛չ Հայաստանի ներսում, ո՛չ դրա սահմաններից դուրս... Բացի այդ, այդ ձախողումն այն գաղափարական սկզբունքների հետեւանքն էր, որոնք նա իր թիմի հետ միասին ներդրել էր մեր հասարակության մեջ՝ ճեղքելով ժողովրդին եւ զրկելով ապագայի հեռանկարներից: Այսօր ստեղծված իրավիճակը ոչ միայն պատերազմի հետեւանք է, այլ նաեւ բոլոր այն գործընթացների, որոնք սկսվել էին եւ արագ տեմպերով ընթանում էին Հայաստանում վերջին 2.5 տարվա ընթացքում»,-նշել է նա:
Մանուկյանը համարում է, որ կարեւոր է, որ Փաշինյանի հեռանալու եւ ժամանակավոր կառավարութայն ձեւավորման գործընթացներն ընթանան լեգիտիմ ճանապարհով: «Լեգիտիմ ճանապարհն Ազգային ժողովում պատգամավորների քվեարկությունն է: Պայմաններում, երբ ժողովուրդը միավորվել է Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով, կարծում եմ, Ազգային ժողովը կընդունի այդպիսի որոշում, եթե ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը, չի ցանկանում կամավոր դիմել այդ քայլին»:

Никол Пашинян является символом поражения и не может продолжать руководить страной, поскольку это не позволит нам двигаться вперед. Об этом в интервью «МК» заявил кандидат в премьер-министры от «Движения за спасение Родины» Вазген Манукян.
По его словам, прежде всего нужно избавиться от символа поражения – Никола Пашиняна. «После чего необходимо вывести народ из состояния глубокой депрессии, внушить надежду на то, что многое можно изменить и очень многое зависит от нас, сплотить общество вокруг идеи собственной ответственности за свое государство и будущее наших детей и внуков...Если кто-то плохо выполняет свою работу, проваливает доверенную ему сферу, то должен уйти. А Пашинян довел до провала целую страну. Он не пользуется доверием ни внутри Армении, ни за ее пределами... Кроме того, это поражение стало следствием тех идеологических принципов, которые он со своей командой внедрил в наше общество, расколов народ и лишив его перспективы будущего. Создавшаяся сегодня ситуация – результат не только войны, но и всех тех процессов, которые начались и усиленными темпами шли в Армении последние два с половиной года», - отметил он.
Манукян считает важным, чтобы процессы ухода Пашиняна и формирования временного правительства протекали в легитимном русле. «Легитимный путь – это голосование депутатов Национального собрания. В условиях, когда народ объединился вокруг требования отставки Пашиняна, думаю, Национальное собрание примет такое решение, если уж сам Никол Пашинян не хочет добровольно принять его».