Արցախի նախագահի նախկին խորհրդական, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան գրառում է արել, որում անդրադառնում է սահմազատման խնդիրներին։ Գրառման մեջ ասվում է․
«Գլխավոր դատախազություն, Քննչական կոմիտե, Ազգային անվտանգության ծառայություն, Պաշտպանության նախարարություն։
Հանրության համար անհասկանալի պատճառներով, Գորիս-Կապան ճանապարհի մի մեծ հատված անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Դրա պատճառը ոչ պատերազմական գործողություններն էին՝ հայկական զորքերի նահանջի տեսքով, ոչ էլ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։
Սյունիքի մարզի մի հատվածը սահմանակից է, այսպես կոչված, նախկին Ղուբաթլուի և Զանգելանի շրջաններին, որոնք հրադադարի համատեղ հայտարարությամբ նախատեսված չէր հանձնել Ադրբեջանին։
Նոյեմբերի 9-ի դրությամբ, երբ կողմերի սահմանն ամրագրվում էր ըստ այդ պահի դրությամբ դիրքավորման, նախկին Զանգելանի և Ղուբաթլուի մի մասը շարունակվում էր մնալ մեր վերահսկողության տակ, դեռևս անհասկանալի պատճառներով հանձնվել է Ադրբեջանին։
Հանրության շրջանում կասկածներ կան, որ դրանք հանձնվել են կամ գաղտնի համաձայնությամբ կամ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ունեցել է գաղտնի հավելված, որի մասին հանրությանը չի տեղեկացվել է։
Ի դեպ, նմանատիպ պատճառով, նույն պայմաններում, անհիմն ձևով, Ադրբեջանին է հանձնվել նաև Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերը, հարավային ուղղության ռազմավարական նշանակություն ունեցող Դիզափայտ լեռը։
Դիմում եմ ԱԱԾ-ին, Գլխավոր դատախազությանը, Քննչական կոմիտեին, Պաշտպանության նախարարին՝ նույնությամբ Արցախի համապատասխան կառույցներին՝ պարզելու, թե ի՞նչ հանգամանքներում, ինչպե՞ս և ո՞վ է այս տարածքները հանձնել Ադրբեջանին»։
Գլխավոր դատախազություն, Քննչական կոմիտե, Ազգային անվտանգության ծառայություն, Պաշտպանության նախարարություն։ Հանրության...

По непонятным для общественности причинам большая часть дороги Горис – Капан перешла под контроль Азербайджана. Об этом написал на своей странице в «Facebook» экс-советник президента Карабаха, глава аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян.
«Генеральная прокуратура, Следственный комитет, Служба национальной безопасности, Министерство обороны.
По непонятным для общественности причинам большая часть дороги Горис – Капан перешла под контроль Азербайджана. Причиной тому были ни боевые действия в виде отступления армянских войск, ни трехстороннее заявление от 9 ноября.
Один участок Сюникской области граничит с так называемыми бывшими Кубатлинским и Зангеланским районами, передача которых не предусмотрена совместным заявлением о прекращении огня.
По состоянию на 9 ноября, когда граница была определена согласно позиционированию на тот момент, часть бывшего Зангелана и Кубатлу все еще находилась под нашим контролем, но по неизвестным причинам теперь передана Азербайджану.
В общественной среде есть подозрения, что они были переданы либо по тайному соглашению, либо заявление от 9 ноября имело секретное приложение, о котором общественность не была проинформирована.
Кстати, по схожей причине, в тех же условиях Азербайджану были переданы села Хцаберд и Хин Тахер в Гадрутском районе Карабаха, гора Дизапайт, имеющая стратегическое значение на южном направлении.
Обращаюсь к СНБ, Генпрокуратуре, Следственному комитету, министру обороны, а также в аналогичные структуры Карабаха с просьбой выяснить, при каких обстоятельствах, как и кто передал эти территории Азербайджану?».