Սեպտեմբերի 27 - նոյեմբերի 9-ը Ադրբեջանի ագրեսիայի հետեւանքով զոհվել է նվազագույնը 60 քաղաքացիական անձ: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Արտակ Բեգլարյանը, որն այսօր հեռանում է Արցախի օմբուդսմենի պաշտոնից:
Զեկույց է պատրաստվել զոհված քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ, այսօր նախատեսվում է այն հրապարակել: Դրա մեջ նշված կլինեն անուններ եւ զոհվելու որոշ հանգամանքներ: Բեգլարյանի խոսքով՝ 39 մարդ զոհվել է մարտական գործողությունների հետեւանքով, այսինքն՝ զոհվել են հրթիռների, արկերի, ռումբերի ուղիղ հարվածի հետեւանքով: Մնացյալի մասին հայտնի է, որ սպանվել են գերության մեջ կամ օկուպացված տարածքներում: Մեծ մասի մարմինները հայտնաբերվել են: Կան նաեւ այլ տվյալներ, որոնք ստուգվում են: Բեգլարյանը շեշտեց քաղաքացիական զոհերին կարգավիճակ տալու անհրաժեշտությունը, որ ընտանիքի անդամները կարողանան աջակցություն, սոցիալական երաշխիքներ ստանալ:
Եվս գրեթե 40 մարդ անհետ կորած է պատերազմի ժամանակ կամ պատերազմից հետո: Մի քանի հոգու վերաբերյալ գերեվարման վկայություններ կան: Վիրավորվել է նվազագույնը 163 մարդ:

В результате агрессии Азербайджана 27 сентября – 9 ноября погибли по меньшей мере 60 гражданских лиц. Об этом на пресс-конференции сообщил Артак Бегларян, покидающий сегодня должность омбудсмена Арцаха.
Подготовлен доклад о погибших гражданских лицам, сегодня планируется его опубликовать. В нем будут указаны имена и некоторые обстоятельства гибели. По словам Бегларяна, 39 человек погибли в результате боевых действий, то есть погибли вследствие прямого попадания ракет, снарядов, бомб. Об остальных известно, что они убиты в плену либо на оккупированных территориях. Большинство тел обнаружены. Есть и другие данные, они проверяются. Бегларян подчеркнул необходимость придания статуса гражданским жертвам, чтобы члены семьи могли получать содействие, социальные гарантии.
Еще около 40 без вести пропавших во время либо после войны. О некоторых имеются свидетельства пленения. Ранены по меньшей мере 163 человека.