Ադրբեջանի ագրեսիան առնվազն 2 մլրդ դոլարի ուղիղ վնաս է հասցրել Արցախին: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Արտակ Բեգլարյանը, ով այսօր լքում է Արցախի օմբուդսմենի պաշտոնը:
Ընդ որում, դեռ չեն հաշվարկել Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներում վնասը:
Բեգլարյանի խոսքով՝ վնասվել կամ փլուզվել են ավելի քան 15 հազար բնակարաններ, 4 հազար հանրային օգտագործման օբյեկտներ եւ ենթակառուցվածքներ, այդ թվում՝ դպրոցներ եւ հիվանդանոցներ, 2500 միավոր տրանսպորտ: «Հաշվարկներն ավելի քան համեստ են: Վնասը շատ լուրջ է: Միայն ուղիղ վնասը գերազանցում է 2 մլրդ դոլարը»,-նշել է նա:
Պատասխանելով Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարությանը, թե Ադրբեջանին 50 մլրդ դոլարի վնաս է հասցվել, Բեգլարյանը նշել է, որ Ադրբեջանն այդ հարցն օգտագործում է քարոզչական նպատակով, բանակցություններում ճնշում գործադրելու համար: «Ռազմական գործողությունների ընթացքում, այդ թվում 90-ականներին, կողմերը մեծ նյութական վնաս եւ կորուստներ են կրել: Դա ակնհայտ է: Եթե Ադրբեջանը խոսում է վնասի մասին, ապա պետք է խոսի փոխադարձ վնասի մասին: Հայաստանի եւ Արցախի իշխանություններն այդ առումով պետք է աշխատեն հակադարձ ապացույցներ պատրաստելու համար: Ինչ վերաբերում է միջազգային դատական ատյաններ դիմելուն, ապա նման տեսակի ու ծավալի հայցեր չեմ հանդիպել եւ իրատեսական չեն թվում»,-նշել է Արտակ Բեգլարյանը:

Материальный ущерб, нанесенный экономике Арцаха колоссальный ущерб, его размеры подсчитываются. Об этом на пресс-конференции сообщил Артак Бегларян, покидающий сегодня должность омбудсмена Арцаха.
Только прямой ущерб составляет как минимум 2 млрд долларов. Причем, в Арцахе пока не подсчитали ущерб на оккупированных Азербайджаном территориях.
По словам Бегларяна, повреждены либо разрушены более 15 тысяч квартир, 4 тысяч объектов общественного пользования и инфраструктур, в том числе школы и больницы, 2500 единиц транспорта. «Подсчеты более чем скромные. Ущерб очень серьезный. Только прямой ущерб превышает 2 млрд долларов», - отметил омбудсмен.
Отвечая на вопрос о заявлениях руководства Азербайджана о якобы нанесенном ему в результате конфликта ущербе в размере 50 млрд долларов, Бегларян отметил, что Азербайджан использует этот вопрос в пропагандистских целях, для попытки оказать давление на переговорах. «В ходе военных действий, в том числе в 90-ые годы, стороны понесли большой материальный ущерб. Это очевидно. Потери были обоюдными, что тоже очевидно. Сотни тысяч армян из Азербайджана потеряли свои дома и имущество. Бежали, оставив все. Это тоже очевидно. Если Азербайджан говорит об ущербе, он должен говорить об обоюдном ущербе. Тут властям Армении и Арцаха  есть над чем работать для подготовки встречных доказательств. Что касается обращения в международные судебные инстанции, то мне иски такого рода и объема не встречались и не представляются реалистичными», - отметил Артак Бегларян.