Թուրքիայում դատարանը հրապարակել է լրագրող Ջան Դյունդարի դատավճիռը, ով մեղադրվում էր «քաղաքական եւ ռազմական լրտեսության», ինչպես նաեւ ահաբեկիչներին օգնություն ցուցաբերելու մեջ: Ինչպես հայտնում է NTV հեռուստաալիքը, նա 27 տարի 6 ամիս ազատազրկում է ստացել, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Դատարանը ԶԼՄ-ի աշխատակցին մեղավոր է ճանաչել Ազգային հետախուզական կազմակերպության բեռնատարների տեղաշարժի վերաբերյալ «գաղտնի տեղեկատվություն ստանալու» եւ դրանք հրապարակելու մեջ, ինչի համար դատապարտել է 18 տարի 9 ամիս ազատազրկման: Դյունդարը մեղավոր է ճանաչվել նաեւ «Ֆեթուլահականների ահաբեկչական կազմակերպությանը» աջակցության մեջ (8 տարի 9 ամիս ազատազրկում):
Ըստ Hurriyet թերթի` Դյունդարը բնակվում է Գերմանիայում: Նա նիստերին ներկա չի գտնվել: Անկարան պահանջում է Բեռլինից արտահանձնել ամբաստանյալին: Բացի այդ, 2018-ին Թուրքիայի նախաձեռնությամբ Ինտերպոլը նրան նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարել:
Ըստ մեղադրող կողմի` 2015 թվականին Cumhuriyet թերթի գլխավոր խմբագիր Դյունդարը տեղեկություն էր ստացել այն մասին, որ թուրքական հետախուզությունը իբր զենք է մատակարարել Սիրիայում իսլամիստ գրոհայիններին` բեռնատարներով հասցնելով այն հարեւան երկիր: 2015-ի նոյեմբերին համապատասխան հոդվածի հրապարակումից հետո լրագրողը ձերբակալվեց: 2016-ի փետրվարին ձերբակալման ընթացքում խախտումների պատճառով դատարանը նրան ազատ արձակեց երկրից չհեռանալու մասին ստորագրությամբ: Նույն թվականի մայիսին Դյունդարի վրա անհաջող մահափորձ կատարվեց, իսկ հունիսին նա լքեց Թուրքիան` որպես ժամանակավոր բնակության վայր ընտրելով Գերմանիան: Այս գործով անցնում էր ընդհանուր 17 մարդ: Այս պահի դրությամբ նրանց մի մասը ազատ է արձակվել, ոմանք էլ ազատազրկման ժամկետներ են ստացել: Ամբաստանյալները մեղավոր են ճանաչվել նաեւ ծայրահեղական կազմակերպությունների օժանդակության եւ ահաբեկչության քարոզչության մեջ:

Суд в Турции огласил приговор журналисту Джану Дюндару, обвинявшемуся в «политическом и военном шпионаже» и помощи террористам. Как сообщил телеканал NTV, он получил 27 лет и 6 месяцев тюрьмы, передает ТАСС
Суд признал вину сотрудника СМИ в «получении секретных данных» о передвижениях грузовиков Национальной разведывательной организации и их обнародовании, за что назначил наказание в виде 18 лет и 9 месяцев лишения свободы. Также Дюндар признан виновным в оказании помощи «террористической организации фетхуллахистов» (ФЕТО) (8 лет и 9 месяцев тюрьмы).
По сведениям газеты Hurriyet, Дюндар проживает в ФРГ. Он не присутствовал на слушаниях. Анкара требует от Берлина выдачи подсудимого. Кроме того, по инициативе Турции в 2018 году он был объявлен в розыск по линии Интерпола.
Согласно материалам обвинения, в 2015 году главный редактор газеты Cumhuriyet Дюндар получил информацию о том, что турецкая разведка якобы снабжала боевиков-исламистов в Сирии оружием, доставляя его в соседнюю страну на грузовиках. После выхода соответствующей статьи в ноябре 2015 года журналист был арестован. В феврале 2016 года ввиду нарушений при аресте суд освободил его под подписку о невыезде. В мае того же года на Дюндара было совершено неудачное покушение, и в июне он покинул Турцию, выбрав в качестве временного места жительства Германию.
Всего по этому делу проходили в качестве обвиняемых 17 человек. К настоящему времени часть из них отпущена на свободу, часть получила тюремные сроки. Подсудимые были признаны виновными в том числе в пособничестве экстремистским организациям и пропаганде терроризма.