Թուրքիայում դատարանը հրապարակել է լրագրող Ջան Դյունդարի դատավճիռը, ով մեղադրվում էր «քաղաքական եւ ռազմական լրտեսության», ինչպես նաեւ ահաբեկիչներին օգնություն ցուցաբերելու մեջ: Ինչպես հայտնում է NTV հեռուստաալիքը, նա 27 տարի 6 ամիս ազատազրկում է ստացել, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Դատարանը ԶԼՄ-ի աշխատակցին մեղավոր է ճանաչել Ազգային հետախուզական կազմակերպության բեռնատարների տեղաշարժի վերաբերյալ «գաղտնի տեղեկատվություն ստանալու» եւ դրանք հրապարակելու մեջ, ինչի համար դատապարտել է 18 տարի 9 ամիս ազատազրկման: Դյունդարը մեղավոր է ճանաչվել նաեւ «Ֆեթուլահականների ահաբեկչական կազմակերպությանը» աջակցության մեջ (8 տարի 9 ամիս ազատազրկում):
Ըստ Hurriyet թերթի` Դյունդարը բնակվում է Գերմանիայում: Նա նիստերին ներկա չի գտնվել: Անկարան պահանջում է Բեռլինից արտահանձնել ամբաստանյալին: Բացի այդ, 2018-ին Թուրքիայի նախաձեռնությամբ Ինտերպոլը նրան նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարել:
Ըստ մեղադրող կողմի` 2015 թվականին Cumhuriyet թերթի գլխավոր խմբագիր Դյունդարը տեղեկություն էր ստացել այն մասին, որ թուրքական հետախուզությունը իբր զենք է մատակարարել Սիրիայում իսլամիստ գրոհայիններին` բեռնատարներով հասցնելով այն հարեւան երկիր: 2015-ի նոյեմբերին համապատասխան հոդվածի հրապարակումից հետո լրագրողը ձերբակալվեց: 2016-ի փետրվարին ձերբակալման ընթացքում խախտումների պատճառով դատարանը նրան ազատ արձակեց երկրից չհեռանալու մասին ստորագրությամբ: Նույն թվականի մայիսին Դյունդարի վրա անհաջող մահափորձ կատարվեց, իսկ հունիսին նա լքեց Թուրքիան` որպես ժամանակավոր բնակության վայր ընտրելով Գերմանիան: Այս գործով անցնում էր ընդհանուր 17 մարդ: Այս պահի դրությամբ նրանց մի մասը ազատ է արձակվել, ոմանք էլ ազատազրկման ժամկետներ են ստացել: Ամբաստանյալները մեղավոր են ճանաչվել նաեւ ծայրահեղական կազմակերպությունների օժանդակության եւ ահաբեկչության քարոզչության մեջ:

Turkish journalist Can Dundar has been sentenced to 27 years and six months in prison for allegedly supporting terrorism and military or political espionage, TASS reports.
The court found the media employee guilty of obtaining and disclosing classified information on the truck movements of the National Intelligence Organization, for which he was sentenced to 18 years and 9 months. Dundar was also sentenced to 18 years and 9 months for assisting the Fethullah Terrorist Organisation (FETO).
Dundar lives in Germany, Hurriyet reports. He did not attend the hearing. Ankara demands Berlin to extradite the defendant. Moreover, he was put on the wanted list by Interpol, initiated by Turkey in 2018.
According to the prosecution, editor-in-chief of Turkish daily newspaper Cumhuriyet Dundar received information in 2015 that the Turkish intelligence allegedly supplied the Islamist militants in Syria with weapons, delivering them to the neighboring country by trucks. The journalist was arrested after the publication of the corresponding article in November 2015. The court released him on recognizance not to leave in February 2016, due to violations during his arrest. An unsuccessful attempt was made on Dundar in May of the same year, and in June he left Turkey, choosing Germany as his temporary residence.
In total, 17 people were accused in this case. Some of them have been released by now, some have received prison terms. The defendants were found guilty of aiding extremist organizations and propaganda of terrorism as well.