Գերմանիան դեմ է Թուրքիային զենքի մատակարարման էմբարգոյի կիրառմանը, հայտարարել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հայքո Մաասը: Այդպիսի քայլը «ռազմավարական սխալ է»:
«Ռազմավարական առումով չեմ կարծում, որ սա ճիշտ ճանապարհ է»,- հայտարարել է նա Deutsche Presse-Agentur-ին տված հարցազրույցում: «Հեշտ չէ դա անել ՆԱՏՕ-ի գործընկերոջ հետ: Մենք արդեն տեսանք, որ Թուրքիան պարզապես Ռուսաստանից գնեց Ս-400-ները , քանի որ չկարողացավ դրանք ձեռք բերել ԱՄՆ-ից»,- հավելել է նա:
Միջերկրական ծովի արեելյան հատվածում ածխաջրածինների պաշարների շուրջ վերջերս Թուրքիայի հետ տեղի ունեցած կոնֆլիկտից հետո Հունաստանը հոկտեմբերին գերմանական կառավարությանը պաշտոնապես խնդրեց զենքի արգելք սահմանել Անկարայի դեմ:
Գերմանիայի կառավարությունը սահմանափակել է զենքի արտահանումը Թուրքիա, երբ 2019-ի հոկտեմբերին թուրքական զորքերը տեղակայվեցին Սիրիայի հյուսիսում:
Մաասը հայտարարել է, որ հրաժարվել է վեճի դիվանագիտական ​​կարգավորման գաղափարից: «Իհարկե, մենք շարունակում ենք հավատալ, որ կոնֆլիկտը կկարգավորվի եւ մեզ հարկավոր չէ ընդմիշտ հեռացնել ՆԱՏՕ-ի գործընկերոջը համագործակցությունից սպառազինությունների ոլորտում»,- ասել է նա:
Անցյալ տարի Գերմանիան սահմանափակող արգելք էր դրել Թուրքիային ռազմական տեխնիկայի զենքի վաճառք համար, որը կարող է օգտագործվել Սիրիայի հյուսիսում քրդական ուժերի դեմ հարձակման ժամանակ:
2018-ին Գերմանիան 243 միլիոն եվրոյի զենք է արտահանել Թուրքիա, հայտնում է Bild am Sonntag-ը, որը զենքի գերմանական արտահանման գրեթե մեկ երրորդն է կազմում:
2019-ին Թուրքիան Գերմանիայից 344.6 միլիոն եվրոյի զենք է ստացել, ինչը Գերմանիայի սպառազինության ընդհանուր արտահանման մեկ երրորդն է:

Германия против введения эмбарго на поставки оружия Турции, заявил глава МИД ФРГ Хайко Маас.  Такой шаг  «стратегически неверен».
«Стратегически я не думаю, что это правильный путь», - заявил он в интервью Deutsche Presse-Agentur. «Сделать это с партнером по НАТО не просто. Мы уже видели, что Турция просто купила  С-400 у России, так как  не смогла получить их из США», - добавил он.
После недавнего конфликта с Турцией из-за углеводородных ресурсов в восточном Средиземноморье,  Греция в октябре официально обратилась к правительству Германии с просьбой ввести эмбарго на поставки оружия Анкаре.
Правительство Германии ограничило экспорт оружия в Турцию, когда турецкие войска были развернуты на севере Сирии в октябре 2019 года.
Маас заявил, что отказался от идеи дипломатического урегулирования спора. «Конечно, мы по-прежнему верим, что конфликт будет разрешен и что нам не нужно навсегда отстранять партнера НАТО от сотрудничества в области вооружений», - сказал он.
В прошлом году Германия ввела ограниченный запрет на продажу Турции оружия для военной техники, которая может быть использована в наступлении на север Сирии против курдских сил.
По данным Bild am Sonntag, в 2018 году Германия экспортировала в Турцию оружия на 243 миллиона евро, что составляет почти треть всего немецкого экспорта оружия.
В 2019 году Турция получила из Германии оружия на сумму 344,6 миллиона евро , что составляет более трети от общего экспорта оружия Германии.