Ղարաբաղում վերջին իրադարձությունների արդյունքում տարածաշրջանում խաղացողների թիվն ավելացել է, եւ ներկայիս իրավիճակում Թբիլիսիի շահերից է բխում տարածաշրջանում իր ռազմավարական գործընկերների ներկայությունն ուժեղացնելը: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան:
«Այսօր պետք է շատ զգույշ գնահատել եւ խոսել տարածաշրջանի իրավիճակի մասին, քանի որ տեղի ունեցածի վերջնարդյունքը, ցավոք, դեռ ոչ ոքի համար պարզ չէ: Դրա համար ժամանակ է պետք: Սակայն միանշանակ պարզ է, որ Վրաստանի անվտանգության եւ տարածաշրջանում նրա շահերի ամրապնդման համար մենք պետք է անենք հնարավոր ամեն ինչ՝ տարածաշրջանում մեր ռազմավարական գործընկերների ներկայությունն ուժեղացնելու համար: Վերջին զարգացման արդյունք դարձավ այն, որ տարածաշրջանում խաղացողների թիվն ավելացավ»,-ասել է Գախարիան, փոխանցում է «Գրուզիա օնլայն»-ը:
Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրադարձությունների զարգացման հետ կապված Վրաստանը «կարողացել է չեզոքություն պահպանել, ինչը թույլ է տվել պահպանել հարեւանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունները»:

The number of players in the region has increased as a result of the recent events in Nagorno-Karabakh, and in the current situation, reinforcing the presence of strategic partners in the region is in the interests of Tbilisi. This is what Prime Minister of Georgia Giorgi Gakharia.
“Today we need to assess and talk about the situation in the region very carefully since the ultimate outcome of all this isn’t clear to anyone. This will take time. However, it is unequivocally clear that Georgia needs to do everything possible in order to reinforce the presence of its strategic partners in the region in order to strengthen the country’s security and its interests in the region. The outcome of the recent development was that the number of players in the region increased,” Gakharia said, Georgia Online reported.
According to him, in regard to the development of events in Nagorno-Karabakh, Georgia “succeeded in maintaining neutrality which allowed to maintain friendly and neighborly relations with neighbors.”