ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Իրաքում հրթիռակոծությունների մեղքն Իրանի վրա է դրել եւ սպառնացել Թեհրանին պատասխանատվության ենթարկել դրանց ժամանակ ամերիկացի քաղաքացիների զոհվելու դեպքում: Համապատասխան գրառումը հրապարակվել է Սպիտակ տան ղեկավարի Twitter-յան էջում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կիրակի Բաղդադում մեր դեսպանատունը ենթարկվել է հրթիռակոծության: Ընկել է երեք հրթիռ: Գուշակեք, թե որտեղից էին՝ Իրանից,- նշել է Թրամփը՝ գրառումն ուղեկցելով երեք չճանաչված արկի լուսանկարով: - Հիմա մենք լսում ենք Իրաքում ամերիկացիների դեմ նոր հարձակումների ձայնը: Իրանին իմ բարեկամական խորհուրդը՝ եթե ամերիկացի քաղաքացիներից որեւէ մեկը զոհվի, ես Իրանին պատասխանատվության կենթարկեմ: Մտածեք»:
Անցյալ շաբաթվա վերջին Բաղդադի «կանաչ գոտու» շրջանը ենթարկվել էր հրթիռակոծության: Al Arabiya հեռուստաալիքի տեղեկություններով՝ ոչ պակաս երեք հրթիռ են ընկել այդ շրջանում, որտեղ տեղակայված են պետական հաստատություններ եւ օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելություններ, այդ թվում՝ ԱՄՆ դեսպանատունը: Միջադեպի հետեւանքով ամերիկյան դիվանագիտական ներկայացուցչության աշխատակիցները չեն տուժել, սակայն դեսպանատան շենքին պատճառվել է ոչ մեծ վնաս: ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը դրել էր «Իրանի աջակցությունը վայելող զինված կազմավորումների վրա»: Իրանի ԱԳՆ-ից հերքել էին ամերիկյան կողմի այս մեղադրանքները:
«Կանաչ գոտին», որը Բաղդադի կենտրոնում լավ ամրացված եւ պահպանվող շրջան է, վերջին ամիսներին բազմիցս ենթարկվել է հրթիռային եւ ականանետային գնդակոծությունների, որոնց հետեւանքով իրաքցիների շրջանում եղել են տուժածներ եւ զոհվածներ: Վաշինգտոնը բազմիցս հարձակումներին մասնակցության մեջ մեղադրել է Իրաքում գործող իրանամետ զինված կազմավորումներին:

Президент США Дональд Трамп возложил вину на Иран за ракетные обстрелы в Ираке и пригрозил привлечь Тегеран к ответственности в случае гибели при них американских граждан. Соответствующая запись опубликована в среду в Twitter главы Белого дома, передает ТАСС.
«Наше посольство в Багдаде в воскресенье подверглось ракетному обстрелу. Три ракеты упали. Угадайте, откуда они были: Иран, - отметил Трамп, сопроводив запись снимком трех неопознанных снарядов. - Теперь мы слышим звуки новых атак против американцев в Ираке.  Мой дружеский совет Ирану: если кто-то из американских граждан погибнет, я привлеку Иран к ответственности. Подумайте».
В конце прошлой недели район «зеленой зоны» Багдада подвергся ракетному обстрелу. По информации телеканала Al Arabiya, не менее трех ракет упали в этом районе иракской столицы, где расположены государственные учреждения и иностранные дипломатические миссии, в том числе посольство США. Сотрудники американского диппредставительства в результате инцидента не пострадали, однако зданию посольства был нанесен небольшой ущерб. Госсекретарь Майкл Помпео возложил ответственность за произошедшее на «поддерживаемые Ираном вооруженные формирования». В МИД Ирана эти обвинения американской стороны отвергли.
«Зеленая зона» - хорошо укрепленный и тщательно охраняемый район в центре Багдада - в последние месяцы неоднократно подвергалась ракетным и минометным обстрелам, в результате которых были пострадавшие и погибшие среди иракцев. Вашингтон неоднократно обвинял в причастности к атакам действующие в Ираке проиранские вооруженные формирования.