Բրիտանիան եւ Եվրամիությունը Եվրամիության կազմից Միացյալ Թագավորության վերջնական դուրսբերումից առաջ վերջին պահին կարողացել են խուսափել առանց համաձայնագրի կտրուկ խզումից եւ պայմանավորվել են այն բանի շուրջ, թե ինչպես են ապրելու, առեւտուր անելու եւ համագործակցելու դեկտեմբերի 31-ից հետո, հաղորդում է BBC-ն:
«Այն ամենը, ինչ բրիտանացիները խոստացել են 2016 թվականի հանրաքվեի ժամանակ եւ համընդհանուր ընտրությունների ընթացքում, իրականացվել է այդ գործարքում: Մենք վերադարձրել ենք մեր գումարների, սահմանների, օրենքների, առեւտրի եւ մեր ձկնորսական ջրերի նկատմամբ հսկողությունը: Մենք ստորագրել ենք ԵՄ-ի հետ պատմության մեջ առաջին պայմանագիրը, որը հիմնվա է զրոյական սակագների եւ քվոտաների վրա: Դա խոշոր երկկողմ գործարք է, որը ստորագրել են կողմերը, այն կարգավորում է առեւտուրը, որը 2019 թվականին կազմել է 668 մլրդ ֆունտ»,-ասվում է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության հայտարարության մեջ:
Մոտ օրերս համաձայնագիրը կքննարկվի եւ նախնական հավանության կարժանանա Բրյուսելում ԵՄ երկրների դեսպանների կողմից, որից հետո, ինչպես ակնկալվում է, այն կհաստատեն Եվրոպական խորհուրդն ու Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը: Փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտնում Ամանորի գիշերը, երբ Մեծ Բրիտանիան վերջնականապես դուրս կգա ԵՄ կազմից:
Համաձայնագիրը վերաբերում է առեւտրի, տրանսպորտային հաղորդակցության, ձկնորսության, էներգետիկայի, անվտանգության եւ այլ ոլորտներում Եվրամիության եւ Բրիտանիայի համագործակցությանը:

The UK and the EU managed to avoid a sharp break without an agreement and agree on how they will live, trade, and cooperate after December 31.
The delegations led by Michel Barnier and David Frost, who have been bickering all this year almost to no avail over the basic principles of the future agreement, have made a final breakthrough in recent weeks and nevertheless agreed on the text, the BBC reported.
Everything that was promised to the British in the 2016 referendum and in the general election has been realized in this deal, the UK government said in a statement.
The UK government says the deal covers trade worth £668bn in 2019.
UK Prime Minister Boris Johnson and the head of the European Commission, Ursula von der Leyen, have been holding intensive telephone conversations in recent days, sorting out the details that the delegations could not agree on.
The agreement concerns relations between the EU and the UK in trade, transport, fisheries, energy, security cooperation, and other areas.