ՌԴ ԱԻՆ-ի մասնագետները, որոնք ականազերծում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը, հայտնաբերել են ավելի քան 10 հազար զինամթերք, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով ՌԴ ԱԻՆ-ի մամուլի ծառայությանը:
«Ռուսաստանի ԱԻՆ «Լիդեր» գումարտակի մասնագետները շարունակում են վնասազերծման աշխատանքները Լեռնային Ղարաբաղում: Ներկայում նրանք ուսումնասիրել են շուրջ 53 հեկտար տարածք եւ հայտնաբերել ավելի քան 10 հազար պայթյունավտանք առարկա»,-ասել են մամուլի ծառայությունում:
Հիմնական աշխատանքն իրականացվում է Ասկերանի շրջանի Այգեստան գյուղում եւ դրա մերձակայքում: Հայտնաբերվել է ավելի քան 4.7 հազար արկ 30-152 մմ տրամագծով, 416 տարբեր ականներ, 378 հրետանու պայթուցիկներ, «Գրադ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի հրթիռների 260 տարրեր, ինչպես նաեւ 3,2 հազար փամփուշտ, 540 նռնակ եւ 5 հակատանկային կառավարման «Մալյուտկա» ու «Ֆագոտ» հրթիռ: Դրանք բոլորը վնասազերծումից հետո փոխանցվել են Հումանիտար ականազերծման կենտրոն ոչնչացման համար:

Пиротехники МЧС РФ, проводящие разминирование территории Нагорного Карабаха, обнаружили более 10 тыс. боеприпасов. Об этом ТАСС в воскресенье сообщили в пресс-службе МЧС РФ.
«Специалисты отряда «Лидер» МЧС России продолжают пиротехнические работы в Нагорном Карабахе. К настоящему моменту ими обследовано почти 53 га территорий и обнаружено свыше 10 тыс. взрывоопасных предметов», - сказали в пресс-службе.
Основная работа ведется в Айгестане Аскеранского района и его окрестностях. Среди находок - более 4,7 тыс. снарядов от 30 до 152 мм, 416 различных минометных мин, 378 взрывателей к артиллерийским снарядам, 260 фрагментов ракет реактивных систем залпового огня «Град», а также более 3,2 тыс. патронов, 540 гранат и пять противотанковых управляемых ракет «Малютка» и «Фагот». Все они после обезвреживания, если оно было необходимо, переданы Центр гуманитарного разминирования для утилизации.