«Ե՛ւ Երեւանի, ե՛ւ Բաքվի հետ փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված բարեկամական եւ կառուցողական հարաբերությունների ապահովումն է թույլ տվել Պուտինին լինել միջնորդ այդ կարգավորման հարցում»,-պատմել է Ռուսաստանի առաջնորդի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը «Ռոսսիա 1» հեռուստաալիքի եթերում:
Ոչ մեկը չի պատկերացնում, թե ինչ պետք է ասել Ադրբեջանի նախագահին, քանի որ Պուտինն անձամբ է զբաղվել դրանով եւ բազմաթիվ օրեր անցկացրել է՝ հեռախոսափողը ձեռքում, նշում է Պեսկովը: Վլադիմիր Պուտինը նաեւ բանակցել է իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ:
«Մեր սահմանների մոտ ակտիվ ռազմական գործողությունները այն է, ինչը, իհարկե, միջազգային հանրությունը չպետք է թույլ տա: Տվյալ դեպքում Պուտինի պատասխանատու դիրքորոշումը, նրա՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելուն ուղղված ջանքերը բարձր գնահատելի են, դրանք դժվար է գերագնահատել»,-հավելել է Պեսկովը:

It was the ensuring of friendly and constructive relations with Yerevan and Baku and hinged on mutual respect that allowed Putin to mediate to reach a settlement. This is what Spokesperson of the President of Russia Dmitry Peskov told Rossia 1 TV.
Peskov stated that nobody can imagine what should be said to the President of Azerbaijan since Putin personally dealt with the matter and spent several days with the telephone ion his hand. Peskov added that Putin had also negotiated with his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan.
“Of course, active hostilities near our borders are what the international community must not allow. In this case, Putin’s position which required a sense of responsibility and his efforts to stop the hostilities are much appreciated and hard to overestimate,” Peskov added.