Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը երկուշաբթի պատվաստվել է Pfizer եւ BioNTech ընկերությունների կորոնավիրուսի դեմ գերմանա-ամերիկյան պատվաստանյութով: Այս մասին Նիկոսիայի հարավարեւելյան արվարձանում գտնվող Լաչա բնակավայրի բժշկական կենտրոնի շեմին լրագրողներին հայտնել է անձամբ Կիպրոսի նախագահը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Գործողությունից հետո նախագահը շնորհակալություն է հայտնել բժիշկներին, որոնք անմիջական մասնակցություն ունեն երկրի բնակչության պատվաստման գործում: «Յուրաքանչյուրը պատվաստվելուց հրաժերվելու իրավունք ունի, բայց պատվաստանյութն այն է, ինչը մեզ կպաշտպանի»,- շեշտել է նա:
Անաստասիադիսը հավելել է, որ «սկսվել է, այսպես կոչված, անտեսանելի թշնամու հետհաշվարկը մինչեւ ջախջախում»: Ուստի երկրի նախագահը հանրությանը կոչ է արել հետեւել սահմանափակող միջոցառումներին, որոնք ընդունվել են երկրում կորոնավիրուսի տարածմանը հակազդելու համար:
Նա նաեւ ցանկացել է, որ համավարակն ավարտվի առաջիկա ամիսներին, եւ որ սկսվող 2021 թվականը երկրին «իրական կյանքի» վերադարձնի, որով կղզին վարժվել էր ապրել երկար տարիներ:
Pfizer-ի եւ BioNTech-ի պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը Կիպրոս է հասցվել շաբաթ: Կղզում պատվաստման գործընթացը սկսվել է կիրակի: Երկրում առաջինը պատվաստվել է Լիմասոլում «Պանայա» ծերանոցի բուժանձնակազմը:

Президент Республики Кипр Никос Анастасиадис был в понедельник привит германо-американской вакциной от коронавируса компаний Pfizer  и BioNTech. Об этом он сам сообщил журналистам на пороге медицинского центра, который расположен в населенном пункте Лача - юго-восточном пригороде Никосии, передает ТАСС
После процедуры президент поблагодарил медиков, принимающих непосредственное участие в вакцинировании жителей страны. «Каждый имеет право отказаться от вакцинации, но вакцина - это то, что нас защитит», - подчеркнул он.
Анастасиадис добавил, что «обратный отсчет до разгрома так называемого невидимого врага начался, но предстоит еще долгий путь». Поэтому президент призвал общественность соблюдать ограничительные меры, принятые в стране для противодействия распространению коронавируса.
Он также пожелал, чтобы пандемия завершилась в ближайшие месяцы и чтобы наступающий 2021 год вернул бы страну «к реальной жизни», которой остров привык жить на протяжении многих лет.
Первая партия вакцины Pfizer и BioNTech была доставлена на Кипр в субботу. Процесс вакцинации начался на острове в воскресенье. Первыми в стране был привит медицинский персонал дома престарелых «Панайя» в Лимасоле.