ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը նախ շնորհավորել է պարոն Կոնյուկին մեր երկրում ստանձնած առաքելության կապակցությամբ եւ մաղթել արդյունավետ, երկու բարեկամ երկրների շահերին նպաստող բեղմնավոր գործունեություն:
Արթուր Դավթյանը վստահություն է հայտնել, որ իր նախկին՝ Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազի պաշտոնում պարոն Կոնյուկի աշխատանքային փորձառությունը, այդ համատեքստում երկու երկրների դատախազությունների միջեւ ծավալված երկկողմ եւ բազմակողմ գործակցությունը, միջանձնային ջերմ եւ անմիջական հարաբերությունները լուրջ նախադրյալներ են ստեղծում երկու կառույցների միջեւ համագործակցությանը նոր որակ հաղորդելու համար՝ միտված այն առավել սերտ, թիրախային դարձնելուն:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Բելառուսի Հանրապետության նորանշանակ դեսպանն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել արդեն իսկ առկա բազայի եւ իր համար տեսանելի ինստիտուցիոնալ կարիքների հիման վրա խթանելու իրավական ոլորտում երկու երկրների հարաբերությունների ընդլայնմանը, անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում երկու երկրների իրավապահ մարմինների ռեսուրսներն առավել նպատակային կիրառելուն ուղղված նախաձեռնությունները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են իրավական փոխօգնության ոլորտում գործակցությանը, երկու երկրների դատախազությունների միջեւ փորձի փոխանակմանը, դրանից բխող համատեղ ծրագրերին, հնարավոր ուղղություններին եւ մեխանիզմներին վերաբերող, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Armenia’s Prosecutor General Artur Davtyan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Belarus to Armenia Aleksandr Konyuk.
Greeting the guest, the Prosecutor General congratulated Konyuk on assuming his mission in Armenia and wished him success and expressed confidence that Konyuk’s experience as the former Prosecutor General of Belarus creates serious preconditions for conveying new quality to the cooperation between the prosecutorial bodies of both countries.
Expressing gratitude for the cordial reception, the newly appointed Ambassador of Belarus expressed willingness to promote the initiatives to expand the relations between the two countries in the legal sector and to use the resources of the law-enforcement authorities of both countries in the fight against transnational crimes in a more goal-oriented manner.
During the meeting, the parties discussed issues related to partnership in the sphere of mutual legal assistance, the exchange of experience between the offices of the Prosecutors General of both countries, the joint programs arising from that, the possible directions and mechanisms, as well as oter issues of mutual interest.