Դեկտեմբերի 29-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարության զինվորական պատվիրակությունը՝ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի գլխավորությամբ այցելել է Հարավային ռազմական օկրուգի 102-րդ ռազմաբազա՝ ի պատիվ միավորման ստեղծման:
ՀՌՕ մամուլի ծառայությունից հայտնեւմ են, որ այցի շրջանակում հայ զինվորականները ծանոթացել են ռուսական ռազմաբազայի ենթակառուցվածքային օբյեկտների, սպառազինության նմուշների եւ ռազմական տեխնիկայի հետ, հրամանատարությանը եւ անձնակազմին շնորհավորել են զորամասի ստեղծման օրվա եւ Ամանորի կապակցությամբ:
Ծրագրի առանձին կետ է դարձել պատվիրակության անդամների այցելությունը բազայի տարածքում գտնվող Սուրբ նահատակ Ալեքսանդրայի ուղղափառ եկեղեցի եւ միավորման ռազմա-պատմական թանգարան:
Տեղեկատու՝
102-րդ ռազմաբազան 435-րդ դիվիզիայի 1415-րդ հրաձգային գնդի իրավահաջորդն է, որի կազմավորումը սկսվել էր 1941 թվականի դեկտեմբերի 29-ին Սվերդլովի մարզում:
Ռուսական ռազմաբազան Հայաստանում տեղակայված է 1995 թվականի միջպետական պայմանագրով: 2010 թվականի օգոստոսի 20-ին Ռուսաստանն ու Հայաստանը բազայի տեղակայման մասին պայմանագրի գործողության ժամկետը երկարացրին մինչեւ 2044 թվականը:

Военная делегация министерства обороны Республики Армения во главе с министром обороны Вагаршаком Арутюняном 29 декабря посетила 102-ую военную базу Южного военного округа в честь дня образования соединения.
Как сообщает пресс-служба ЮВО, в рамках визита армянские военные ознакомились с объектами инфраструктуры, образцами вооружения и военной техники российской военной базы, поздравили командование и личный состав с днем образования воинской части и наступающим Новым годом.
Отдельными пунктами программы стали посещение членами делегации расположенных на территории базы православной церкви Святой Великомученицы Александры и военно-исторического музея соединения.
Справочно:
102-я военная база является правопреемницей 1415-го стрелкового полка 435-й стрелковой дивизии, формирование которого было начато 29 декабря 1941 года в Свердловской области.
Российская военная база дислоцируется в Армении согласно межгосударственному договору от 1995 года. 20 августа 2010 года Россия и Армения продлили срок действия договора о размещении базы до 2044 года.