Հունվարի 4-ին Եվրոպական դատարանը բավարարեց Հայաստանի ներկայացրած ևս մեկ դիմում ռազմագերիների և առեւանգված քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ՝ կիրառելով միջանկյալ միջոց և պահանջելով Ադրբեջանից ներկայացնել տեղեկություն սահմանված ժամկետում։ Այս մասին հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը։
«Միաժամանակ, հաշվի առնելով Ադրբեջանական իշխանությունների բացահայտ արհամարական վերաբերմունքը իրավական գործընթացների և հատկապես Եվրոպական դատարանի որոշումների նկատմամբ, ինչպես նաև Դատարանի որոշումներում սահմանված ժամկետների բազմակի խախտումները և Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունները՝ Հայաստանը հունվարի 3-ին և 5-ին դիմել է Եվրոպական դատարան՝ պահանջելով ադրբեջանական խախտումների վերաբերյալ հարցը ներկայացնել ԵԽ Նախարարների կոմիտե՝ Դատարանի կանոնների 39 § 2 դրույթի հիման վրա։
Հաշվի առնելով ռազմագերիների և առևանգված անձանց վերաբերյալ գործընթացների կարևորությունը և հարցի զգայուն լինելը ևս մեկ անգամ հորդորում ենք զերծ մնալ սոցիալական ցանցերով նշված անձանց անունները և/կամ այլ անհատականացնող տվյալները հրապարակելուց»,- ասված է տարածված հաղորդագրությունում։

The European Court of Human Rights has granted another petition of the Armenian side on prisoners of war and abducted civilians and demanding that Azerbaijan provide information within the prescribed time limit.
According to the Armenian representative to the ECHR, taking into account the openly dismissive attitude of the Azerbaijani authorities to the legal processes and especially to the decisions of the ECHR, as well as numerous violations of the terms established in the court decisions, and the recent statements of the President of Azerbaijan, Armenia applied to the ECHR on January 3 and 5, demanding to submit the issue of Azerbaijani violations to the Committee of Ministers of the Council of Europe.
Taking into account the importance of the processes related to prisoners of war and abducted persons, as well as the sensitivity of the issue, we once again urge citizens to refrain from publishing the names and/or other data of the mentioned persons on social networks.