Ռուսաստանը երբեք չի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացը չի տարել մինչեւ միայն տարածաշրջանի յոթ շրջաններ Ադրբեջանին վերադարձնելուն՝ մոռանալով նրա կարգավիճակի հարցը: Այս մասին ասվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ, ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության հատուկ հանձնարարությունների գծով դեսպան Իգոր Պոպովի մեկնաբանության մեջ՝ կապված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «44-օրյա պատերազմի ակունքները» հոդվածի հետ:
«Պնդումը, թե Ռուսաստանն առաջարկել է յոթ շրջանները վերադարձնել «ոչնչի դիմաց», մոռանալ կարգավիճակի մասին եւ հանդարտվել, իրականությանը չի համապատասխանում»,- ասել է դիվանագետը:
«Ռուսական առաջարկների տակ, հավանաբար, ենթադրվում է փուլային կարգավորման ծրագիր, որի վերջին տարբերակը կողմերին է ներկայացվել 2019-ի հունիսին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից:
Այս ծրագրի հիմքում, որը հիմնականում համընկնում է Կազանյան փաստաթղթի հետ, ընկած են ԼՂ հիմնական սկզբունքները, ներառյալ առաջին փուլում Ադրբեջանին հինգ, իսկ երկրորդում` երկու տարածաշրջանները վերադարձնելը, ընդ որում, հատուկ ընդգծեմ, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հետ մեկտեղ: Երեւանի շահերը արտացոլող առաջին փուլի այլ տարրերի թվում են Լեռնային Ղարաբաղի իրավունքների ճանաչումը, որոնք ապահովում են նրա բնակչության լիարժեք կենսագործունեության կազմակերպումը, ԼՂ ներկայացուցիչների մասնակցությունը ԵԱՀԿ հանդիպումներին, շրջափակումը վերացնելը, սահմանների բացումը, կողմերի կողմից ուժ չկիրառելու պարտավորությունների ընդունումը եւ այլն: Ուստի պնդումը, որ թե Ռուսաստանն առաջարկել է յոթ շրջանները վերադարձնել «ոչնչի դիմաց», մոռանալ կարգավիճակի մասին եւ հանդարտվել, իրականությանը չի համապատասխանում:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի խնդրի լուծման տարբերակներին, ապա վերջին տարիներին բանակցությունների սեղանին դրված առաջարկները նախատեսվում էին որպես վերջնական նպատակ, մեջբերում եմ. «Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վերջնական որոշում՝ նշանակված ժամկետում, կողմերի կողմից համաձայնեցված, ՄԱԿ կամ ԵԱՀԿ հովանու ներքո համաժողովրդական քվեարկության ճանապարհով, որը կարտահայտի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ազատ կամարտահայտումը եւ կունենա իրավական պարտադիր բնույթ՝ միջազգային իրավունքի նորմերին եւ սկզբունքներին համապատասխան։ Ընդ որում, քվեարկության դրված հարցի կամ հարցերի ձեւակերպումները ոչնչով չեն սահմանափակվի, իսկ քվեարկության ցանկացած արդյունք հարգված կլինի կողմերի կողմից»: Ի դեպ, առաջարկվեց նաեւ դիտարկել Լաչինի միջանցքի լայնությունն ու կարգավիճակը նույնպես առաջարկվել է քննարկել միայն երկրորդ փուլում՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանին Քելբաջարի եւ Լաչինի շրջանների վերադարձը։
Ոչ հայկական, ոչ էլ ադրբեջանական կողմերը չեն մերժել այդ առաջարկները, թեեւ լիարժեք համաձայնության հասնել չէր հաջողվում, բայց գլխավորն այն է, որ բանակցությունները անցկացվում էին պարբերաբար: Մինչեւ 2018 թվականը, երբ Երեւանը առաջ քաշեց նոր մոտեցումներ»:

Russia has never led the process of settlement of the Nagorno-Karabakh conflict to just the return of seven provinces of the region to Azerbaijan and forgotten about the status of Nagorno-Karabakh. This is stated in the commentary of Russian Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Special Assignments Ambassador at the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation, Ambassador Igor Popov in regard to Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan’s article entitled “Origins of the 44-Day War”.
“The claim that Russia had offered to return the seven provinces “for nothing in return”, forget about the status and calm down doesn’t correspond to reality,” the diplomat said, adding that Russia’s proposals possibly imply a phased settlement plan, the last version of which was presented to the sides to the conflict by the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group in June 2019.
“The plan, which mainly coincides with the Kazan document, underlies the basic principles of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, including the return of five and then two regions to Azerbaijan, and I would like to emphasize that determination of the status of Nagorno-Karabakh is included. Among the other elements of the first phase reflecting the interests of Yerevan are recognition of the rights of Nagorno-Karabakh, the participation of representatives of Nagorno-Karabakh in the meetings of the OSCE Minsk Group, etc. Thus, the claim that Russia offered to return the seven provinces ‘for nothing in return’, forget about the status and calm down, doesn’t correspond to reality.
As far as the options for a solution to the issue of the final status of Nagorno-Karabakh are concerned, the proposals that were on the negotiating table over the past few years were envisaged as the ultimate goal. I cite the following: “Final determination of the legal status of Nagorno-Karabakh within a designated time limit, agreed upon by the sides and through a pan-national vote under the auspices of the UN or the OSCE.” Neither the Armenian nor Azerbaijani side rejected the proposals, even though there was no success in fully reaching an agreement, but the important thing is that the negotiations were held on a regular basis until 2018 when Yerevan set forth new approaches.”