Ամերիկացի զինծառայողների թիվը Աֆղանստանում հասել է մինչեւ 2500-ի, հաղորդում է AP-ը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ով հրաման է արձակել նոյեմբերին զորքերի կրճատման մասին, ավելի վաղ հայտնել է, որ Աֆղաստանում ԱՄՆ զորքերի թվիը հասել է 19-ամյա նվազագույնի:
ԱՄՆ ընտրված նախագահ Ջո Բայդենը, ով կողմ է Աֆղանստանում ոչ մեծ հակաահաբեկչական ուժերի պահպանմանը որպես երաշխքի միջոց, որ ծայրահեղական խմբավորումները չեն կարողանա հարձակվել ԱՄՆ-ի վրա, կբախվի Աֆղանստանի հարցով մի շարք խնդիրների: Այդ խնդիրքների թվում է զինվորականների թվի հետագա կրճատման հարցը:
Չնայած նրան, որ բարձրագույն ռազմական պաշտոնյաները զգուշացրել են զորքերի կրճատման կապակցությամբ, նոյեմբերի 17-ին պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Քրիստոֆեր Միլերը հայտարարել է, որ կատարում է Թրամփի հրամանը: Արդյունքում վերջին մի քանի շաբաթը ռազմական հրամանատարությունը միջոցներ է ձեռնարկել, որպեսզի երկրից դուրս բերի ավելի քան 1500 զինծառայողի: Թրամփի հրամանագրով կրճատվում է նաեւ Իրաքում ԱՄՆ զորքերի թիվը՝ մինչեւ 2500:

The US military has achieved its goal of cutting the number of troops in Afghanistan to about 2,500, AP reported.
President Donald Trump, who ordered the cuts in November, said earlier that the number of US troops in Afghanistan had reached a 19-year low. Last February, his administration struck a deal with the Taliban to phase out the US military and completely withdraw it in May 2021, although it is unclear how the new Biden administration will proceed.
President-elect Joe Biden, who advocates retaining a small counterterrorism force in Afghanistan to ensure that extremist groups cannot attack the United States, faces a number of questions over Afghanistan.