Վաշինգտոնում սպաները ձերբակալել են Վիրջինիայի բնակչին, որը փորձել է անցնել Կապիտոլիումի ոստիկանության հսկիչ-անցագրային կետում կեղծ անցագրով, ատրճանակով եւ ավելի քան 500 փամփուշտով, գրում է The Guardian-ը:
Բերման ենթարկված Ուեսլի Ալեն Բիլերը ժամանել է պիկապով: Ավտոմեքենայի վրա գրված է եղել. «Եթե նրանք գան ձեր զենքի հետեւից, նախ տվեք փամփուշտները»,-հաղորդում է թերթը:
Ուրբաթ երեկոյան Բիլերը ներկայացրել է չարտոնագրված փաստաթուղթ Կապիտոլիումի ոստիկանության հսկիչ-անցագրային կետում, ասվում է դատական փաստաթղթերում:
ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Դոն Բայերն ասել է, որ վտանգն իրական է, եւ քաղաքը գտնվում է «պայթյունի» եզրին Ջո Բայդենի երդմնակալության նախօրեին:
«Ցանկացած մարդ, որը հնարավորություն ունի շրջանցել Կապիտոլիումի եւ առեւտրային կենտրոնի շրջանն այս շաբաթ, պետք է անի դա»,-գրել է Բայդենը թվիթերյան էջում:

Офицеры в Вашингтоне арестовали жителя Вирджинии, который пытался пройти через полицейский контрольно-пропускной пункт в Капитолии, имея при себе фальшивый пропуск на инаугурацию, заряженный пистолет и более 500 патронов, пишет The Guardian.
Задержанный Уэсли Аллена Билер был на пикапе. На одной из наклеек на автомобиле было написано: «Если они придут за вашим оружием, сначала отдайте им ваши пули», говорится в газетах.
В пятницу вечером Билер предъявил несанкционированный документ на контрольно-пропускном пункте полиции Капитолия, говорится в судебных документах.
Отвечая на новости об аресте, представитель Демократической партии США Дон Байер сказал, что опасность реальна, и город находится на грани срыва по мере приближения инаугурации Джо Байдена.
«Любой, кто может обойти район вокруг Капитолия и торгового центра на этой неделе, должен сделать это», - написал Байер в Twitter.