Հայաստանում ստեղծվում է հակակոռուպցիոն կոմիտե, իսկ այդ կառույցում նշանակումները, այդ թվում ղեկավար պաշտոններում, կատարվելու են բաց մրցույթի շրջանակում: Այս մասին հունվարի 18-ին Ազգային ժողովի նիստում «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ ասաց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
Ընդ որում, ինչպես նշեց նախարարը, կոմիտեի աշխատակիցների համար, ի տարբերություն քննչական մյուս մարմինների աշխատակիցների, սահմանվելու են ավելի խիստ պահանջներ եւ սահմանափակումներ: Դրանց համապատասխան՝ նրանց տրամադրվելու են լրացուցիչ երաշխիքներ իրենց գործունեության լիարժեք իրականացման համար:
«2019 թվականի հակակոռուպցիոն ռազմավարության համաձայն՝ Հայաստանի Կառավարությունը որոշում է ընդունել մեկ Հակակոռուպցիոն կոմիտե ստեղծելու մասին, հիշեցրեց նախարարը:
Արդարադատության նախարարության ղեկավարի խսքով՝ արդյունքում մի շարք կառույցներ, որոնք նախկինում իրենց լիազորությունների շրջանակում զբաղվում էին կոռուպցիայի դեմ պայքարով եւ հակազդեցությամբ, կսկսեն աշխատակիցների կրճատումներ: Խոսքը, մասնավորապես, Ազգային անվտանգության ծառայության, Հատուկ քննչական ծառայության, Քննչական կոմիտեի եւ Պետեկամուտների կոմիտեի մասին է: Նախատեսվում է այս աշխատակիցներին ընդգրկել նոր կառույցի՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կազմի մեջ:
Նոր գերատեսչության աշխատակիցների թիվը կկազմի գրեթե 150, այդ թվում՝ ոչ պակաս 30 քննիչներ եւ 60 օպերլիազորներ:
Նշենք, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծման համար Կառավարությունը հատկացրել է 8 մլրդ 203 մլն դրամ, որը նախատեսվում է ծախսել 2021-2023 թվականներին: Այս գումարի հիմնական մասը՝ մոտ 5,1 մլրդ դրամ կհատկացվի աշխատավարձի, կոմունալ եւ գրասենյակային ծախսերի վճարմանը: Դրանից բացի, ավելի քան 5 մլրդ դրամ նախատեսվում է հատկացնել նոր գերատեսչությանը շենքով ապահովելով: Նաեւ 285,5 մլն դրամ կհատկացվի տեխնիկական սարքավորմանը, իսկ 192 մլն դրամ՝ գերատեսչությանը եւ նրա աշխատակիցներին տրանսպորտային միջոցներով ապահովմանը:
Կոմիտեի աշխատակիցների աշխատավարձը կկազմի մոտ 650 հազար դրամ՝ առանց հարկերը հաշվանցելու, իսկ կոմիտեի նախագահը կստանա 700 հազար դրամ:

В Армении создается Антикоррупционный комитет, а назначения в данную структуру, в том числе и на руководящие должности, будут производиться в рамках открытого конкурса. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения пакета законопроектов «Об Антикоррупционном комитете» и о внесении поправок в смежные законы заявил 18 января министр юстиции Рустам Бадасян.
При этом, как отметил министр, для работников комитета, в отличие от сотрудников других следственных органов, будут введены более строгие требования и ограничения. Соответственно, им будут предоставлены дополнительные гарантии для полноценного осуществления своей деятельности.
«Согласно антикоррупционной стратегии от 2019 года Правительством Армении было принято решение создать единый Антикоррупционный комитет», - напомнил министр.
В результате, по словам руководителя Минюста, в ряде структур, которые ранее в рамках своих полномочий занимались борьбой и противодействием коррупции, начнутся сокращения сотрудников. Речь, в частности, идет о Службе нацбезопасности, Специальной следственной службе, Следственном комитете и Комитете госдоходов. Этих сотрудников планируется влить в состав новой структуры – Антикоррупционного комитета.
Число сотрудников нового ведомства составит около 150 человек, в том числе не менее 30 следователей и 60 оперуполномоченных.
Отметим, что на создание Антикоррупционного комитета Правительство Армении выделило 8 млрд. 203 млн. драмов, которые планируется потратить в 2021-2023 годах. Из данной суммы основная часть средств – около 5,1 млрд. драмов, уйдет на выплаты зарплат, коммунальные и офисные расходы. Кроме того, более 5 млрд. драмов планируется выделить на обеспечение нового ведомства зданием. Также 285,5 млн. драмов уйдет на техническое оборудование, а 192 млн. драмов – на обеспечение ведомства и его сотрудников транспортными средствами.
Заработная плата сотрудников Комитета составит около 650 тысяч драмов без вычета налогов, а у председателя комитета – 700 тысяч драмов.