Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆին։
Արման Թաթոյանն առաջնահերթ բարձրացրել է Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայկական կողմի զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց իրավունքներին եւ նրանց անհապաղ վերադարձին առնչվող հարցեր։ Պաշտպանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի իշխանություններն արհեստական ձգձգում են ինչպես պատերազմական գործողությունների ընթացքում, այնպես էլ այդ գործողություններից առաջ ու դրանց ավարտից հետո Ադրբեջանում գտնվող հայկական կողմի գերիների վերադարձի եւ զոհվածների մարմինների փոխանակման գործընթացները:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկվել են նաեւ նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) համավարակի հիմքով Հայաստանում հայտարարված արտակարգ դրության, ինչպես նաեւ գործող ռազմական դրության համատեքստում մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերը:
Կարեւորվել է համատեղ ծրագրերի իրականացումը հատկապես երեխաների եւ կանանց իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաեւ լրագրողների կարողությունների զարգացման ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող այլ հարցեր, մասնավորապես, Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարեւորել է, որ ՀՀ քրեական եւ քրեադատավարական օրենսդրության զարգացումների հիմքում ընկած են նաեւ գերմանական իրավական համակարգի հայեցակարգային մոտեցումները:

Armenia’s Human Rights Defender Arman Tatoyan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Michael Johannes Banzhaf.
Tatoyan first raised the issues related to the rights of Armenian servicemen and civilians in captivity in Azerbaijan and their immediate return and informed that the Azerbaijani authorities are artificially delaying the return of Armenian captives who have been in Azerbaijan before, during and after the hostilities and the exchange of bodies.
The parties also discussed issues related to human rights protection during the state of emergency due to the coronavirus pandemic and martial law in Armenia and attached importance to the protection of children’s and women’s rights.
The Ombudsman and Ambassador also discussed other issues related to human rights protection, and the Ombudsman attached importance to the fact that the conceptual approaches of the German legal system underlie the developments of criminal and criminal procedure legislation in Armenia.