ՀՀ պետական իրավասու մարմինը պետք է հրապարակի հայկական կողմի գերիների այն թիվը, որոնք իր տրամադրության ներքո առկա տվյալների համաձայն կամ իր համոզմամբ՝ ներկայում պահվում են Ադրբեջանում գերության մեջ: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Աման Թաթոյանը:
«Իրավունքի գերակայությունը ենթադրում է հանրային նշանակության ցանկացած տվյալի հրապարակման կանխավարկած. որևէ տվյալի հրապարակում մերժելիս պետությունը պետք է ցույց տա՝ ի՞նչ իրավաչափ շահ է դրանով հետապնդում: Պետության մերժման որոշումը պետք է լինի պատճառաբանված:
Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի գերիների վերաբերյալ թվական տվյալներ չհրապարակելը ՀՀ կառավարությունը երեկվա պաշտոնական արձագանքով պատճառաբանել է ընդամենը նշումով այն մասին, որ հարցն ունի «գերզգայուն բնույթ»: Սա ընդունելի մոտեցում չէ:
Իրականում, Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի գերիների թվի հրապարակմամբ առնվազն՝ 1) հնարավորություն կառաջանա զգալիորեն մեծացնել միջազգային ճնշումն Ադրբեջանի նկատմամբ գերիների ազատ արձակման ու վերադարձի հարցով, 2) առաջ կգան Ադրբեջանի նկատմամբ լրացուցիչ պարտավորություններ դնելու հիմքեր, 3) կբարձրանա Ադրբեջանում պահվող գերիների պաշտպանության աստիճանը, 4) հրապարակայնորեն կընդգծվի պետության հարգանքը գերիների ու նրանց ընտանիքների իրավունքների նկատմամբ, 5) հրապարակայներոն կընդգծվի պետության պատասխանատու վերաբերմունքը հանրային կարևորության այս հարցի նկատմամբ, 6) վերջապես, պետության այդ քայլով կբացառվի կամ էականորեն կնվազեցվի հանրությանը կեղծ տեղեկություններով մոլորեցնելու ու հետևաբար՝ շահարկում իրականացնելու որևէ կողմի փորձ:
Հետևաբար, ՀՀ պետական իրավասու մարմինը պետք է հրապարակի հայկական կողմի գերիների այն թիվը, որոնք իր տրամադրության ներքո առկա տվյալների համաձայն կամ իր համոզմամբ՝ ներկայում պահվում են Ադրբեջանում գերության մեջ»,- գրել է նա:

Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan today posted the following on his Facebook page:
“The rule of the law presupposes the presumption of publishing any data of public importance. When rejecting the disclosure of given data, the state must show what legitimate interest it is pursuing. The state’s decision to not make a relevant disclosure must be grounded in reason.
The Armenian government official announced yesterday through a statement that it did not publish the data on the number of captives of the Armenian side in Azerbaijan, and by way of justification, in its official response, merely stated that the issue is one of a "super-sensitive nature." This is not an acceptable approach.
In fact, the publication of the number of captives held by the Armenian side in Azerbaijan will at least: 1) significantly increase international pressure on Azerbaijan to release and return the captives, 2) provide grounds for additional obligations of Azerbaijan, 3) increase the level of protection of prisoners held in Azerbaijan, 4) demonstrate publicly and emphasize the state's respect for the rights of prisoners and their families, 5) publicly emphasize the state's responsible attitude towards this issue of public importance, and 6) finally, through such a stance, the state will be eliminate or otherwise significantly reduce efforts and any attempts by either side to manipulate and mislead the public with false information.
Therefore, the competent state body of the Republic of Armenia must publish the number of prisoners of the Armenian side who, according to the information at its disposal or in its belief, are currently being held captive in Azerbaijan.”