Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը մեկնաբանել է Արցախի «Արդարություն» կուսակցության քաղաքական կուրսի հետ տարբերությունների հարցը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արցախի Հանրային հեռուստատեսությանը տված մեկնաբանությունում Բալասանյանը, ով 2020 թվականի համապետական ընտրություններում Արցախի Հանրապետության նախագահի թեկնածու էր առաջադրվել «Արդարություն» կուսակցության կողմից, նկատել է, որ ինչպես բոլոր քաղաքական ուժերը, այնպես էլ «Արդարություն» կուսակցությունն ունի իր ռազմավարությունն ու քաղաքական կուրսը:
«Ես կարող եմ կարծիք հայտնել, սակայն բարոյական իրավունք չունեմ և երբևէ չեմ կարող պարտադրել, որպեսզի շեղվեն իրենց քաղաքական կուրսից: Մինչև ընտրությունները՝ մեր ծրագրերը նորաստեղծ «Արդարություն» կուսակցության հետ համարյա համընկել էին: Երբ ես հստակ իմ համաձայնությունն եմ տվել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և նախագահի  ընտրություններին մասնակցելու վերաբերյալ, կուսակցությունն առաջադրել է իմ թեկնածությունը:
Ես գլխավորել եմ «Արդարության» ընտրացուցակը: Արդյունքում՝ կուսակցությունը, առաջին անգամ մասնակցելով համապետական ընտրություններին, այսօր ունի 3 հոգանոց խմբակցություն Ազգային ժողովում: Խորհրդարանի ձևավորումից հետո «Արդարություն» խմբակցությունն իրեն հայտարարել է ընդդիմություն՝  առայսօր պահպանելով իր կուրսը:
Ես իմ սրբազան պարտքն եմ համարում մեր երկրին ու ժողովրդին ծառայելը, առավել ևս, երբ երկրում ծանր իրավիճակ է: Ուստի, երբ Արցախի Հանրապետության նախագահը հայտարարեց ազգային համաձայնության կառավարության ձևավորման մասին և ձեռք մեկնեց քաղաքական բոլոր ուժերին, ես առաջիններից մեկն էի, որ արձագանքել եմ: Կցանկանայի, որպեսզի Արցախում ապրող յուրաքանչյուր քաղաքացի  իր սրբազան պարտքը համարի՝ մեր ժողովրդին ու երկրին ծառայելը»,-նշել է Բալասանյանը:

Секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян прокомментировал вопрос о различиях с политическим курсом партии «Справедливость».
Как передает «Арменпресс», в комментарии Общественному телевидению Арцаха, Баласанян, который на общегосударственных выборах 2020 года был выдвинут кандидатом в президенты Республики Арцах от партии «Справедливость», отметил, что как у всех политических сил, так и у партии «Справедливость» есть своя стратегия и политический курс.
«Я могу выразить мнение, однако у меня нет морального права и я никогда не  навязывал, не требовал отклониться от политического курса. До выборов наши программы с новосозданной партией «Справедливость» почти совпали. Когда я дал свое четкое согласие на участие в выборах Национального собрания и президента Республики Арцах, партия выдвинула мою кандидатуру.
Я возглавил список партии «Справедливость». В результате партия, впервые участвуя в общегосударственных выборах, сегодня имеет фракцию из 3 человек в Национальном собрании. После формирования парламента фракция «Справедливость» объявила себя оппозицией, сохранив до сих пор свой курс.
Я считаю своим священным долгом служить нашей стране и народу, тем более, когда в стране сложилась тяжелая ситуация. Поэтому, когда президент Республики Арцах объявил о формировании правительства национального согласия и протянул руку всем политическим силам, я был одним из первых, кто откликнулся. Хотел бы, чтобы каждый проживающий в Арцахе гражданин посчитал своим священным долгом служить нашему народу и стране», - отметил Баласанян.