Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը մեկնաբանել է Արցախի «Արդարություն» կուսակցության քաղաքական կուրսի հետ տարբերությունների հարցը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արցախի Հանրային հեռուստատեսությանը տված մեկնաբանությունում Բալասանյանը, ով 2020 թվականի համապետական ընտրություններում Արցախի Հանրապետության նախագահի թեկնածու էր առաջադրվել «Արդարություն» կուսակցության կողմից, նկատել է, որ ինչպես բոլոր քաղաքական ուժերը, այնպես էլ «Արդարություն» կուսակցությունն ունի իր ռազմավարությունն ու քաղաքական կուրսը:
«Ես կարող եմ կարծիք հայտնել, սակայն բարոյական իրավունք չունեմ և երբևէ չեմ կարող պարտադրել, որպեսզի շեղվեն իրենց քաղաքական կուրսից: Մինչև ընտրությունները՝ մեր ծրագրերը նորաստեղծ «Արդարություն» կուսակցության հետ համարյա համընկել էին: Երբ ես հստակ իմ համաձայնությունն եմ տվել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և նախագահի  ընտրություններին մասնակցելու վերաբերյալ, կուսակցությունն առաջադրել է իմ թեկնածությունը:
Ես գլխավորել եմ «Արդարության» ընտրացուցակը: Արդյունքում՝ կուսակցությունը, առաջին անգամ մասնակցելով համապետական ընտրություններին, այսօր ունի 3 հոգանոց խմբակցություն Ազգային ժողովում: Խորհրդարանի ձևավորումից հետո «Արդարություն» խմբակցությունն իրեն հայտարարել է ընդդիմություն՝  առայսօր պահպանելով իր կուրսը:
Ես իմ սրբազան պարտքն եմ համարում մեր երկրին ու ժողովրդին ծառայելը, առավել ևս, երբ երկրում ծանր իրավիճակ է: Ուստի, երբ Արցախի Հանրապետության նախագահը հայտարարեց ազգային համաձայնության կառավարության ձևավորման մասին և ձեռք մեկնեց քաղաքական բոլոր ուժերին, ես առաջիններից մեկն էի, որ արձագանքել եմ: Կցանկանայի, որպեսզի Արցախում ապրող յուրաքանչյուր քաղաքացի  իր սրբազան պարտքը համարի՝ մեր ժողովրդին ու երկրին ծառայելը»,-նշել է Բալասանյանը:

Secretary of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Security Council, Vitaly Balasanyan, commented on the differences between the political course of the Justice Party.
According to Armenpress, Balasanyan, who was nominated as a presidential candidate by the Justice Party in the 2020 national elections in Artsakh, noted that just like all other political forces, the Justice Party also has its own strategy and political course.
"I can express an opinion, but I have no moral right, and I can never force them to deviate from their political course. Before the elections, our plans with the newly formed Justice Party almost coincided. When I clearly gave my consent to run in the National Assembly and presidential elections of the Artsakh Republic, the party nominated me.
I topped the Justice electoral list. As a result, the party, running in the national elections for the first time, today has a three-member faction in the National Assembly. After the formation of the parliament, the Justice faction declared itself an opposition, maintaining its course to this day.
I consider it my sacred duty to serve our country and people, especially when the situation in the country is difficult. Therefore, when the President of the Artsakh Republic announced the formation of a government of national accord and reached out to all political forces, I was one of the first to respond. I would like every citizen living in Artsakh to consider it his sacred duty to serve our people and country," Balasanyan said.