Թյուրքական խորհուրդը (թյուրքական մշակույթի միջազգային կազմակերպություն) առաջարկել է Շուշի քաղաքը 2022 թվականին հայտարարել թյուրքական աշխարհի մշակութային մայրաքաղաք: Նման առաջարկով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ հանդես է եկել կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Բաղդադ Ամրեեւը, հաղորդում է Ալիեւի մամուլի ծառայությունը:
«Մենք ամեն տարի հայտարարում ենք թյուրքական աշխարհի մայրաքաղաք: Առաջարկում ենք 2022 թվականին մայրաքաղաք հռչակել Շուշի քաղաքը: Դա կընդգծի ողջ թյուրքական եւ իսլամական աշխարհի համար Շուշի քաղաքի նշանակությունը: Մենք կսկսենք այդ աշխատանքը, 2022 թվականին մոտ 20 միջոցառում կանցկացվի Շուշիում: Վստահ եմ, որ մինչ այդ Շուշին կվերականգնվի եւ իր նախկին տեսքը կունենա»,-ասել է նա:
2009 թվականին ստեղծված Թյուրքական խորհուրդը միջազգային կազմակերպություն է, որը միավորում է ժամանակակից թյուրքական պետություններին, որոնք գլխավոր նպատակն է զարգացնել միմյանց հետ բազմակողմանի համագործակցությունը: Խորհրդի կազմում են Ադրբեջանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Թուրքիան եւ Ուզբեկստանը, որպես դիտորդ մասնակցում է Հունգարիան:

The Turkic Council, officially the Cooperation Council of Turkic-Speaking States, has proposed to declare Shushi, Artsakh (Nagorno-Karabakh) as the 2022 cultural capital of the Turkic world.
The proposal was made during a meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev and this organization's secretary general Baghdad Amreyev, according to Aliyev's press service reported.
"Every year we declare a [cultural] capital of the Turkic world. We propose to declare the city of Shusha [(Shushi)] the capital in 2022. This will emphasize the importance of the city of Shusha for the entire Turkic and Islamic world. We will start that work; in 2022, about 20 [respective] events will be held in Shusha. I am confident that until then, Shusha will be restored and will have its former appearance," Amreyev said.