Քամալա Հարիսը երդվել է որպես ԱՄՆ փոխնախագահ: Նա դարձել է առաջին կինը եւ առաջին աֆրոամերիկացին ԱՄՆ փոխնախագահի պաշտոնում:
Նա արտասանել է երդման ավանդական տեքստը՝ ձախ ձեռքը դնելով Աստվածաշնչի վրա, որն նրա առջեւ պահում էր ամուսինը՝ Դուգլաս Էմհոֆը: «Ընդունեք իմ շնորհավորանքները, տիկին փոխնախագահ»,- ասել է նրա առջեւ կանգնած եւ երդումն ընդունած Սոնյա Սոտոմեյորը:
Հետաքրքիր է, որ երդմնակալության մի շարք բարձրաստիճան հյուրեր, այդ թվում՝ Քամալա Հարիսը, այսօր նախընտրել էին մանուշակագույն հագուստ կրել: Այս գույնը ԱՄՆ-ում ավանդաբար դիտվում է որպես երկկուսակցականության խորհրդանիշ` կապույտի եւ կարմիրի համադրություն` Դեմոկրատական եւ Հանրապետական կուսակցությունների խորհրդանիշներ, նշում է BBC-ն:

Камалла Харрис присягнула в качестве вице-президента США. Она стала первой женщиной и первой афроамериканкой на посту вице-президента США.
Она произнесла она традиционную клятву  присяги, положив левую руку на Библию, которую держал перед ней супруг Дуглас Эмхофф. «Примите мои поздравления, госпожа вице-президент», - сказала стоявшая перед ней и принимавшая присягу член Верховного суда США Соня Сотомейор.
Интересно, что ряд высокопоставленных гостей инаугурации, в том числе Камала Харрис, предпочли сегодня надеть фиолетовые вещи. Этот цвет традиционно рассматривается в США как символ двухпартийности - сочетание синего и красного цветов - символов Демократической и Республиканской партий, отмечает BBC.