ԵՄ-ն եւ Թուրքիան միմյանց կոչ են արել կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել հարաբերությունների լավացման համար, գրում է Reuters-ը:
Թուրքիան, որը մնում է ԵՄ-ին անդամակցության պաշտոնական թեկնածուն, չնայած լարվածությանը, բախվում է Հունաստանի հետ ածխաջրածինների հարցով վեճի պատճառով ԵՄ տնտեսական պատժամիջոցների սպառնալիքի:
«Մենք ընդհանուր վիճակի լավացման վկան ենք դարձել»,-ասել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը Բրյուսելում Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մեւլյութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նույն տրամադրությունը եղել է նաեւ հունվարի 9-ին Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի եւ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի միջեւ տեսահամաժողովից հետ:
Չավուշօղլուն հույս է հայտնել, որ ֆոն դեր Լյայենն ու Չառլզ Միշելը՝ Եվրոպական խորհրդի ղեկավարը, կայցելեն Թուրքիա Էրդողանի հրավերով:
2020 թվականը հատկապես բարդ էր Թուրքիայի եւ ԵՄ-ի միջեւ եւ հատկապես Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունների համար, երբ Էրդողանը հրապարակավ հույս հայտնեց, որ ֆրանսիական քաղաքներում բողոքի ակցիաները կտապալեն նախագահ Էմանուել Մակրոնին:
Հունաստանն ու Կիպրոսը, որոնց վճռականորեն պաշտպանում է Ֆրանսիան, ցանկանում են պատժել Թուրքիային վիճելի ջրերում նավթի եւ գազի հետախուզման համար, սակայն Գերմանիան եւ Իտալիան չեն ցանկանում որեւէ պատժամիջոց սահմանել Անկարայի դեմ:
Թուրքիան հետ է կանչել նավերն ու մտադիր է վերսկսել Հունաստանի հետ բանակցությունները՝ չնայած նրան, որ ԵՄ-ն Անկարային մեղադրել է սադրաննքերի եւ հաշտեցման շրջանակում «շուն ու կատու» խաղալու մեջ:
Մարտին ԵՄ առաջնորդները կորոշեն՝ արդյոք պատժամիջոցներ կսահմանեն, թե՝ ոչ:
Բրյուսելն Էրդողանին մեղադրում է տնտեսությունը, ժողովրդավարությունը փլուզելու, անկախ դատարաններն ու ԶԼՄ-ները ոչնչացնելու մեջ:
Ակնկալվում է, որ այսօր Եվրախորհրդարանը կաջակցի բանաձեւին, որը կոչ է անում ազատ արձակել Սելահաթին Դեմիրթաշին՝ քուրդ քաղաքական գործիչ, ով ձերբակալվել էր 2016 թվականին ահաբեկչության մեջ մեղադրանքով:
Սակայն Թուրքիան մնում է ԵՄ առեւտրի եւ ներդրումների համար խոշոր ուղղություն, ինչպես նաեւ ընդունում է մոտ 4 մլն սիրիացի փախստականների: ԵՄ-ն ձգտում է համաձայնեցնել փախստականների համար նոր միջոցներ 2022 թվականից, որպեսզի խոչընդոտի նրանց ժամանումը ԵՄ երկրներ:

The EU and Turkey called on each other to take concrete steps to improve relations, Reuters reported.
Turkey, which remains an official candidate for EU membership despite tensions, faces the threat of EU economic sanctions over a hydrocarbon dispute with Greece in the eastern Mediterranean, but the tone between Brussels and Ankara has improved since the new year.
“We have seen an improvement in the overall atmosphere ... we strongly wish to see a sustainable de-escalation in the eastern Mediterranean,” EU foreign policy chief Josep Borrell told reporters alongside Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu before their meeting.
“We remain concerned about the (human rights) situation in Turkey,” Borrell said.
An improved tone followed a videoconference between Turkish President Tayyip Erdogan and European Commission President Ursula von der Leyen on January 9, during which both highlighted the importance of bilateral relations.
Cavusoglu expressed the hope that von der Layen and Charles Michel, head of the European Council, which represents the 27 EU member states, will visit Turkey at Erdogan's invitation.
2020 proved to be a particularly challenging year for relations between Turkey and the EU, especially for France, as Erdogan publicly expressed hope that protests in French cities would topple President Emmanuel Macron.
Greece and Cyprus, strongly backed by France, want to punish Turkey for provocative oil and gas exploration in disputed waters, but Germany and Italy are reluctant to impose any sanctions on Ankara.
Turkey has withdrawn the courts and is about to resume talks with Greece, although the EU has accused Ankara of playing cat and mouse as part of provocation and reconciliation.
EU leaders will decide in March whether to impose sanctions or not.
Brussels also accuses Erdogan of undermining the economy, democracy, and the destruction of independent courts and media.
The European Parliament is expected to endorse a resolution on Thursday calling for the release of Selahattin Demirtas, a leading Kurdish politician jailed in 20216 on terrorism charges.
But Turkey remains a major destination for EU trade and investment and also hosts some 4 million Syrian refugees. The EU seeks to agree on new funds for refugees from 2022 to prevent their arrival in EU countries.
Ankara wants to progress in realizing the right of Turks to a visa-free entry to the EU, renewing the trade deal with Europe, and recognizing its claims for hydrocarbons.