Մեծ Բրիտանիան կոչ է արել Ռուսաստանին հարգել իր հավատարմությունը մարդու միջազգային իրավունքներին այն բանից հետո, երբ շաբաթ օրը Մոսկվայում եւ Ռուսաստանի այլ քաղաքներում ավելի քան 1000 մարդ բերման է ենթարկվել Կրեմլի քննադատ Ալեքսեյ Նավալնու կալանքի դեմ բողոքի ցույցերի ժամանակ, հաղորդում է Reuters-ը:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք խաղաղ ցուցարարների ձերբակալությամբ եւ շարունակում ենք ուշադիր հետեւել իրավիճակին»,- ասվում է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Մենք Ռուսաստանի կառավարությանը կոչ ենք անում հարգել եւ կատարել մարդու իրավունքների միջազգային պարտավորությունները եւ ազատել խաղաղ ցույցերի ընթացքում ձերբակալված քաղաքացիներին»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Великобритания призвала Россию уважать приверженности международным правам человека после задержания более 1000 человек в Москве и других российских городах в субботу на акциях протеста против задержания кремлевского критика Алексея Навального, сообщает Reuters.
«Мы глубоко обеспокоены задержаниями мирных протестующих и продолжаем пристально наблюдать за ситуацией», - отмечается в заявлении МИД Великобритании.
«Мы призываем российское правительство уважать и выполнять свои международные обязательства по правам человека и освободить граждан, задержанных в ходе мирных демонстраций», - отмечается в заявлении.