Մեծ Բրիտանիան կոչ է արել Ռուսաստանին հարգել իր հավատարմությունը մարդու միջազգային իրավունքներին այն բանից հետո, երբ շաբաթ օրը Մոսկվայում եւ Ռուսաստանի այլ քաղաքներում ավելի քան 1000 մարդ բերման է ենթարկվել Կրեմլի քննադատ Ալեքսեյ Նավալնու կալանքի դեմ բողոքի ցույցերի ժամանակ, հաղորդում է Reuters-ը:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք խաղաղ ցուցարարների ձերբակալությամբ եւ շարունակում ենք ուշադիր հետեւել իրավիճակին»,- ասվում է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Մենք Ռուսաստանի կառավարությանը կոչ ենք անում հարգել եւ կատարել մարդու իրավունքների միջազգային պարտավորությունները եւ ազատել խաղաղ ցույցերի ընթացքում ձերբակալված քաղաքացիներին»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Britain has called on Russia to respect its commitment to international human rights after detaining over 1,000 people in Moscow and other Russian cities on Saturday in protests against the detention of opposition leader Alexei Navalny, Reuters reported.
"We are deeply concerned by the detention of peaceful protesters and continue to monitor the situation closely," the British foreign ministry said in a statement.
"We urge the Russian government to respect and comply with its international commitments on human rights, and release citizens detained during peaceful demonstrations."