Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամը Թեհրանի եւ Մոսկվայի համատեղ հոգսն էր, այն կարգավորվեց Ռուսաստանի միջնորդությամբ, եւ այժմ հնարավոր է խաղաղություն եւ բարեկամություն տարածաշրջանում: Այս մասին այսօր Մոսկվայում ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԻԻՀ ԱԳՆ ղեկավար Մոհամեդ Ջավադ Զարիֆը: Նա բարձր է գնահատել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության հաստատման գործում, հաղորդում է Mehr-ը:
Մոսկվա ժամանելուց հետո Զարիֆը հայտարարել է, որ այցի նպատակներից մեկն է տարածաշրջանում ստեղծված վիճակի քննարկումը: «Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջանքերով այդ պատերազմն ավարտվեց, եւ համաձայնագրեր ձեռք բերվեցին»:
Նախօրեին Բաքվում Զարիֆը բանակցություններ է վարել Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:

«Нагорно-карабахский кризис был совместной заботой Тегерана и Москвы, он был урегулирован при посредничестве России и теперь  возможны миры и дружба в регионе». Об этом заявил глава МИД ИРИ Мохаммед  Джавад Зариф в ходе встречи с российским коллегой Сергеем Лавровым в Москве. Он высоко оценил усилия президента России Владимира Путина в установлении мира в Нагорном Карабахе, передает Mehr.
По прибытии в Москву Зариф отметил,  что одна из целей его визита - обсуждение ситуации в регионе.  «После нагорно-карабахского кризиса и войны, усилиями России  и г-на Путин, эта война закончилась, и соглашения были достигнуты ».
Накануне министр иностранных дел Ирана также провел переговоры с азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и другими высокопоставленными официальными лицами.