Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը Թբիլիսիում քննարկել է Սեւ ծովը Պարսից ծոցի հետ կապող տարանցիկ միջանցքը:
Վրաստան կատարած վեցժամյա այցի վերջում Զարիֆը Twitter-ում գրել է, որ հանդիպել է Վրաստանի նախագահի եւ վարչապետի հետ եւ հեռախոսազրույց ունեցել կարանտինում գտնվող ԱԳՆ ղեկավարի հետ: «Հիանալի քննարկումներ բազմամյա երկկողմ կապերի եւ տարածաշրջանային համագործակցության շուրջ, մասնավորապես՝ Սեւ ծովը Պարսից ծոցի հետ կապող տարանցիկ միջանցքի հարցով»,-նշել է նա:
Տարածաշրջանային այցի շրջանակում Զարիֆն այցելել է Ադրբեջան, Ռուսաստան, Հայաստան եւ Վրաստան եւ քննարկումներ անցկացրել այդ երկրների պաշտոնյաների հետ: Այսօր նա կմեկնի Ստամբուլ:
Զարիֆն ասել է, որ տարածաշրջանային այցի նպատակն է տարածաշրջանում լարվածության նվազեցումն ու հարեւան երկրների հետ համագործակցության զարգացումը:

Министр иностранных дел ИРИ Мохаммад Джавад Зариф обсудил в Тбилиси транзитный коридор, соединяющий Черное море с Персидским заливом.
В конце своего шестичасового визита в Грузию Мохаммад Джавад Зариф написал в Твиттере, что встретился с президентом и премьер-министром Грузии, и побеседовал по телефону с находящимся на карантине главой МИД.  «Отличные обсуждения по расширению многолетних двусторонних связей и регионального сотрудничества - особенно по транзитному коридору, соединяющему Черное море с Персидским заливом», - добавил он.
В рамках регионального визита  Зариф посетил Азербайджан, Россию, Армению и Грузию и провел обсуждения с официальными лицами этих стран. Сегодня он прибыл в Стамбул.
Зариф сказал, что его региональное турне направлено на снижение напряженности в регионе и развитие сотрудничества с соседними странами.