Չնայած նրան, որ 2020 թվականը բավական բարդ էր, այնուամենայնիվ, տնտեսությունում որոշ դրական փոփոխություններ են նկատվում: Մասնավորապես, հաջողվել է կրճատել ապրանքների առեւտրային բալանսի դեֆիցիտը, 2020 թվականի հունարի-նոյեմբերի ամիսներին այն կազմել է 1,8 մլրդ դոլար՝ ընդդեմ անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի 2,4 մլրդ դոլարի: Այս մասին Երեւան-Մոսկվա տեսակամրջի ժամանակ ասել է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանն առընթեր ֆինանսական համալսարանի դոցենտ, տնտեսագետ Արտյոմ Պիլինը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանից արտահանումը նվազել է 5 տոկոսով, իսկ Հայաստան ներմուծումը՝ 15 տոկոսով:
«Ընդ որում, Ռուսաստանում հայկական արտահանումը մնացել է ավելի կայուն՝ կրճատվելով 11 տոկոսով, այն դեպքում, երբ ԵԱՏՄ-ում արտահանումը նվազել է գրեթե մեկ երրորդով:
Չնայած ուղիղ արտասահմանյան ներդրումների հոսքի դանդաղեցման՝ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից աջակցությունը թույլ է տվել ֆինանսավորել բյուջեի աճող դեֆիցիտը: Բացի այդ, ազգային արժույթը՝ թեեւ նվազել է, սակայն չափավոր, ինչը եւս շատ կարեւոր է ՀՀ տնտեսության համար, որը խիստ կախված է ներմուծումից»,-նշել է Պիլինը:
Նրա գնահատմամբ՝ 2020 թվականի տնտեսական անկումը հանգեցրել է գործազրկության աճի՝ 2019-ին 19 տոկոսից հասնելով 24 տոկոսի 2020-ին:
«Ինչ վերաբերում է 2021 թվականին տնտեսական զարգացման կանխատեսումներին, ապա զինված հակամարտությունն էապես շտկել է դրանք՝ դեպի նվազեցում: Եթե 2020 թվականի աշնանը միջազգային կազմակերպությունները կանխատեսում էին Հայաստանում ՀՆԱ աճ 2021 թվականին 3,5-4 տոկոս մակարդակով, ապա այսօր ԱՄՀ կանխատեսումները 1 տոկոսի մակարդակում են, ինչն էապես ցածր է միջին համաշխարհային (3,2 տոկոս) եւ տարածաշրջանային ցուցանիշներից»,-եզրափակել է Պիլինը:

Несмотря на то, что 2020 год был достаточно сложным, тем не менее в экономике Армении были некоторые позитивные изменения. В частности, удалось сократить дефицит торгового баланса по товарам, за январь-ноябрь 2020 года он составил 1,8 млрд. долларов против 2,4 млрд. долларов за аналогичный период прошлого года. Об этом в ходе видеомоста Ереван-Москва 29 января заявил доцент финансового университета при Правительстве России, экономист Артем Пылин.
Он добавил, что экспорт из Армении снизился на 5%, а импорт в Армению - на 15 %, снижение цен на продукцию экспортеров было частично компенсировано увеличением поставок их физических объемов, прежде всего руд и концентратов цветных металлов.
«При этом армянский экспорт в Россию оказался более устойчивым, сократившись на 11%, тогда как экспорт в ЕАЭС упал почти на треть.
Несмотря на замедление притока прямых иностранных инвестиций, поддержка со стороны международных финансовых организаций позволило профинансировать возросший дефицит бюджета. Кроме того, национальная валюта хотя и снизилась, но достаточно умеренно, что тоже очень важно для экономики Армении, которая сильно зависит от импорта», - отметил Пылин.
Экономический спад 2020 года, по оценке эксперта, повлек рост безработицы с 19% в 2019 году до 24% в 2020 году.
«Что касается прогнозов развития экономики в 2021 году, то вооруженный конфликт существенно скорректировал их в сторону понижения. Если осенью 2020 года международные организации прогнозировали рост ВВП Армении в 2021 году на уровне 3,5-4%, то сейчас прогнозы МВФ варьируются на уровне 1%, что существенно ниже средних мировых значений (3,2%) и значений по региону», - заключил он.