Չնայած նրան, որ 2020 թվականը բավական բարդ էր, այնուամենայնիվ, տնտեսությունում որոշ դրական փոփոխություններ են նկատվում: Մասնավորապես, հաջողվել է կրճատել ապրանքների առեւտրային բալանսի դեֆիցիտը, 2020 թվականի հունարի-նոյեմբերի ամիսներին այն կազմել է 1,8 մլրդ դոլար՝ ընդդեմ անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի 2,4 մլրդ դոլարի: Այս մասին Երեւան-Մոսկվա տեսակամրջի ժամանակ ասել է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանն առընթեր ֆինանսական համալսարանի դոցենտ, տնտեսագետ Արտյոմ Պիլինը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանից արտահանումը նվազել է 5 տոկոսով, իսկ Հայաստան ներմուծումը՝ 15 տոկոսով:
«Ընդ որում, Ռուսաստանում հայկական արտահանումը մնացել է ավելի կայուն՝ կրճատվելով 11 տոկոսով, այն դեպքում, երբ ԵԱՏՄ-ում արտահանումը նվազել է գրեթե մեկ երրորդով:
Չնայած ուղիղ արտասահմանյան ներդրումների հոսքի դանդաղեցման՝ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից աջակցությունը թույլ է տվել ֆինանսավորել բյուջեի աճող դեֆիցիտը: Բացի այդ, ազգային արժույթը՝ թեեւ նվազել է, սակայն չափավոր, ինչը եւս շատ կարեւոր է ՀՀ տնտեսության համար, որը խիստ կախված է ներմուծումից»,-նշել է Պիլինը:
Նրա գնահատմամբ՝ 2020 թվականի տնտեսական անկումը հանգեցրել է գործազրկության աճի՝ 2019-ին 19 տոկոսից հասնելով 24 տոկոսի 2020-ին:
«Ինչ վերաբերում է 2021 թվականին տնտեսական զարգացման կանխատեսումներին, ապա զինված հակամարտությունն էապես շտկել է դրանք՝ դեպի նվազեցում: Եթե 2020 թվականի աշնանը միջազգային կազմակերպությունները կանխատեսում էին Հայաստանում ՀՆԱ աճ 2021 թվականին 3,5-4 տոկոս մակարդակով, ապա այսօր ԱՄՀ կանխատեսումները 1 տոկոսի մակարդակում են, ինչն էապես ցածր է միջին համաշխարհային (3,2 տոկոս) եւ տարածաշրջանային ցուցանիշներից»,-եզրափակել է Պիլինը:

Although 2020 was quite a difficult year, there have been some positive changes in the economy. In particular, it was possible to reduce the trade deficit of goods; in January-November 2020, it amounted to $1.8 billion, compared to $2.4 billion in the same period the previous year. Economist Artyom Pilin said this during a Yerevan-Moscow videoconference.
He added that exports from Armenia decreased by 5%, whereas imports to Armenia—by 15%. "At the same time, Armenian exports to Russia remained more stable, falling by 11%, whereas exports to the EEU fell by almost a third. Despite the slowdown in the flow of foreign direct investment, assistance from international financial institutions has allowed it to finance the growing budget deficit. In addition, the national currency—although it declined—is moderate, which is also very important for Armenia’s economy which is highly dependent on imports," said Pilin.
According to him, the economic downturn in 2020 has led to an increase in unemployment, from 19% in 2019 to 24% in 2020. "As for the projections for economic development in 2021, the [recent] armed conflict has significantly adjusted them—towards a reduction. While in the fall of 2020, international organizations were projecting a GDP growth in Armenia in 2021 at the level of 3.5-4%, today the IMF projections are at the level of 1%, which is significantly lower than the global average (3.2%) and regional indicators," concluded Artyom Pilin.