Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մանվել Շահվերդյանի նախագահությամբ, այսօր՝ հունվարի 29-ին, ԱՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, ազատամարտիկ Վահան Բադասյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը բավարարեց։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկացավ փաստաբան Արայիկ Պապիկյանից։
Փաստաբանն ասաց, որ այս պահին Բադասյանին տեղափոխում են ՔԿՀ։
Պապիկյանն հավելեց նաև, որ դատարանի որոշումը բողոքարկելու են Վերաքննիչ դատարան։
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԱԾ-ն ձերբակալել էր Վահան Բադասյանին՝ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում հնչեցրած հայտարարությունների համար։
Նշենք՝ Բադասյանը հայտարարել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանին պետք է հեռացնեն, եթե չհեռանա, ապա պետք է ֆիզիկապես ոչնչացնեն. «Հեռացնելու տարբեր ճանապարհներ կան ընդհուպ ֆիզիկապես հեռացնելը։ Դա ենթադրում է, որ թշնամուն պետք է վերացնենք, թեկուզ զենքի ուժով։ Այո, ես գիտակցաբար սպառնալիքի կոչեր եմ անում, թող ԱԱԾ-ն ձերբակալի ինձ»։
Վահան Բադասյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 301-րդ հոդվածի հատկանիշներով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը)։

The Yerevan court of general jurisdiction today granted the motion of an investigator of the National Security Service of Armenia to choose arrest as a pre-trial measure against former deputy of the National Assembly of Artsakh (Nagorno-Karabakh), freedom fighter Vahan Badasyan, as reported Badasyan’s attorney Arayik Papikyan.
Yesterday the National Security Service detained Vahan Badasyan for the statements he made during a conversation with reporters at Yerablur Military Pantheon in Yerevan.
Badasyan had declared that Nikol Pashinyan needs to be removed from power, and if he doesn’t leave, he must be physically destroyed. “There are various paths to take to remove him, even physically destroying him. This implies destruction of the enemy, perhaps through weapons. Yes, I am consciously threatening, let the National Security Service detain me,” he said.
Badasyan is charged with making public calls for seizure of power, violation of territorial integrity of forceful overthrow of constitutional order.