Թրամփի կառավարման վերջին օրերին նախկին պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարել էր, որ Չինաստանը ցեղասպանություն է իրականացնում ույղուրների եւ այլ փոքրամասնությունների նկատմամբ Սինցզյանում: Արդյո՞ք դա որպես մարտահրավեր էր նախատեսվում մեր նորընտիր նախագահին, դեռ պարզ չէ: Պատմականորեն Միացյալ Նահանգների կողմից ցեղասպանության ճանաչման պատմությունը խնդրահարույց է եղել, Newsweek-ի համար գրում է հանրային կապերի փորձագետ Ստեփան Պեչդիմալջին:
«Պոմպեոն չպետք է այդքան երկար գար այդ եզրակացությանն իր պաշտոնավարման վերջին օրը, հատկապես` ույղուրական արձագանքների տարածման եւ չինական ճամբարների արբանյակային պատկերների տարածման հետ կապակցությամբ: Դա ստիպում է կասկածի տակ դնել լուծման արդյունավետությունն ու իսկությունը: Դա էլ ավելի է կասկածի տակ դնում մեր պետական ինստիտուտները եւ ընդգծում, որ ցեղասպանությունը կարող է որպես քաղաքական գործիք օգտագործվել:
Տասնամյակներ շարունակ մենք տեսել ենք, թե ինչպես են նախագահները երկու կուսակցություններից շահագործում Հայոց ցեղասպանությունը` այն օգտագործելով քաղաքական նպատակներով: Նախագահ Ջո Բայդենը եզակի հնարավորություն ունի վերականգնելու հավատը եւ վստահությունը Վաշինգտոնի հանդեպ` ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը ապրիլի 24-ին` 106-րդ տարելիցին: Այս փոքր, բայց նշանակալից քայլով Բայդենը կարող է փոխել ստատուս քվոն` աշխարհին ուժեղ ազդանշան ուղարկելով, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ են ժողովրդավարական արժեքներին եւ սկզբունքներին Թրամփիզմից հետո:
Ցեղասպան քաղաքականությունը կարող է բարդ լինել: Բայց պարտադիր չէ: Ամերիկահայերը չափազանց լավ գիտեն, թե ինչ է տեղի ունենում, երբ քաղաքականությունը կարող է դուրս մղել մարդու իրավունքները: Դա անվստահություն եւ անսանձ ցինիզմ է ծնում մեր ընտրած պաշտոնյաների եւ առաջնորդների շրջանում կառավարությունում: Դա նպաստում է անտարբերությանը: Զավոք, դա ուղիղ արդյունքն է այն բանի, ինչ տեղի է ունենում երկար տարիների խաբեությունից եւ ստից հետո:
Նախագահական ընտրությունների յուրաքանչյուր ցիկլ նշանավորվում է թեկնածուների` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու խոստումներով, որը Թուրքիան մինչ օրս հերքում է: Անկախ նրանից` խոսքն ձայներ փնտրելու նպատակով ընտրարշավի մասին է, թե դրամահավաքի` թեկնածուները` Ջորջ Բուշ-ավագից մինչեւ Բարաք Օբամա, խոստացել են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը նախագահի պաշտոնում: Սակայն պաշտոնը ստանձնելուց հետո նրանք կապիտուլյացվում են թուրքական ճնշման տակ եւ խոնարհվում իրական քաղաքականության զոհասեղանի առջեւ` օգտագործելով էվֆեմիստիկ լեզուն եւ բանավոր մարմնամարզությունը` նկարագրելու համար այն, ինչը պատմաբանների ճնշող մեծամասնությունը որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն է ճանաչում: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նման ժխտողների համար Հայոց ցեղասպանությունը կեղծ լուր է եւ մի մեծ դավադրություն` չնայած պատմական վկայություններին:
Ջո Բայդենի համար Հայոց ցեղասպանությունը ներքին խնդիր է եւ իր քաղաքական կարիերայի մի մաս: Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում Բայդենը բազմաթիվ օրինագծերի հեղինակներից էր, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի, եւ մի օրինագիծ ներկայացրեց, որը դատապարտում է հայ լրագրող եւ իրավապաշտպան Հրանտ Դինքի սպանությունը Հայոց ցեղասպանության քարոզչության համար: Բոլորովին վերջերս Բայդենը խոստացավ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ նախագահ ընտրվելու դեպքում առաջնահերթություն դարձնել մարդու իրավունքները` հետևելով իր նախորդների` նախընտրական քարոզչության սցենարին: Սակայն, ի տարբերություն նորագույն պատմության նախկին նախագահների, Բայդենը նախագահի պաշտոնում երդվեց մեր երկրի նկատմամբ անվստահության եւ մեծ պառակտման պայմաններում: Սա է պատճառներից մեկը, ինչի համար նա իշխանության նկատմամբ հավատքի եւ վստահության վերականգնումը դարձրեց իր օրակարգի հիմնական կետերից մեկը: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ինչ-որ չափով կարող է օգնել այդ ջանքերին: Նախ, դա երկու կուսակցությունների խնդիրն է, որը կարող է օգնել հաղթահարել երկու կողմերի միջեւ եղած տարաձայնությունները: Բայդենը կարող էր երկկուսակցականության երանգը տալ իր նախագահության սկզբում` ճանաչում պնդելով այս ապրիլին:
Երկու տարի առաջ Կոնգրեսը պարտադիր ուժ չունեցող բանաձեւ ընդունեց, որը հաստատեց ճանաչումը եւ ամերիկյան քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ որպես 1915-1923 թվականներին Օսմանյան Թուրքերի կողմից 1.5 միլիոն հայերի համակարգված ոչնչացում սահմանեց: Այս ընթացքում նաեւ ասորիներ եւ հույներ են սպանվել: Թրամփի վարչակազմը փորձում էր արգելափակել բանաձեւը Սենատի նիստում` Էրդողանին հանգստացնելու համար:
Հայոց ցեղասպանությունը շատ առումներով ավելի ու ավելի է զարգացել` «մոռացված ցեղասպանությունից» դեպի քաղաքական: Պատահական չէ, որ Պոմպեոն հանգստացրեց Թուրքիային` ույղուրների մասին իր հայտարարության մեջ մարդկության դեմ հանցագործությունների արդյունքում տուժած խմբերի ցուցակից դուրս թողնելով հայերի սպանությունն օսմանների կողմից:
Դարաշրջանում, երբ անդունդի անդունդի վրայով ձեռք մեկնելը ոչ թե որպես առաքինություն, այլ որպես արատ է դիտվում, Բայդենը հնարավորություն ունի շտկել մեր քաղաքականությունը հարցի օգնությամբ, որի շուրջ երկու կողմերն էլ կարող են համաձայնության գալ: Կա պատճառ, որի համար ե՛ւ դեմոկրատները, ե՛ւ հանրապետականները բարեկամաբար նստում էին հայկական հարցերի շուրջ Կոնգրեսի խմբակցությունում 1995 թվականին դրա հիմնադրման օրվանից:
Բայդենն իր պաշտոնավարումը սկսել է շատ անկայուն ժամանակահատվածում Թուրքիայի հետ ԱՄՆ հարաբերություններում: Ժամանակ, երբ Վաշինգտոնն աչք է փակում Անկարայի չարամիտ պահվածքի վար, որն անհարգալից վերաբերմունք է ցուցաբերում օրենքի նկատմամբ, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու շարունակական արշավի: Աշխարհն ավելի շատ ազնվության եւ անկեղծության կարիք ունի: Բայդենը կարող է ընդառաջ գնալ այդ կետին` հնարքների եւ խաբեության հեղինակներին պատասխանատվության ենթարկելով իրենց գործողությունների համար: ԱՄՆ նախագահները չեն հասկանում մի բան` որ Հայոց ցեղասպանությունը ոչ թե քաղաքական, այլ մարդու իրավունքների խնդիր է: Բայդենը իմաստություն կցուցաբերեր, եթե վերջ դներ անցյալին եւ աներ այն, ինչը ազնվաբարո է: Նա պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Ցեղասպանության զոհերը լավագույնին են արժանի պետական ծառայողներից: Նրանք արժանի են ճշմարտությանը»,- գրում է հոդվածի հեղինակը:

В последние дни администрации Трампа бывший госсекретарь Майк Помпео заявил, что Китай совершает геноцид против уйгуров и других нацменьшинств в провинции Синьцзян. Предполагалось ли это в качестве вызова нашему новоизбранному президенту, пока неясно. Исторически послужной список Соединенных Штатов по признанию геноцида был проблематичным, пишет эксперт по общественным отношениям Степан Печдималджи для издания Newsweek.
«Помпео не стоило так долго приходить к такому выводу в последний день пребывания в должности, особенно в связи с распространенностью уйгурских отзывов и спутниковых снимков китайских лагерей. Это заставляет усомниться в эффективности и подлинности решения. Это еще больше ставит под сомнение наши государственные институты и подчеркивает, как геноцид может быть использован в качестве политического инструмента.
На протяжении десятилетий мы видели, как президенты от обеих партий используют Геноцид армян для политической целесообразности. Президенту Джо Байдену выпала уникальная возможность восстановить веру и доверие в Вашингтоне, признав Геноцид армян 24 апреля, когда отмечается 106-я годовщина. Этим небольшим, но значимым шагом, Байден может изменить статус-кво, направив миру решительный сигнал о том, что Соединенные Штаты привержены поддержке демократических ценностей и принципов после Трампизма.
Политика геноцида может быть сложной. Но это не обязательно. Американские армяне слишком хорошо знают, что происходит, когда политика может вытеснить права человека. Она порождает недоверие и разнузданный цинизм у наших избранных должностных лиц и лидеров в правительстве. Это способствует апатии. К сожалению, это прямой результат того, что происходит после многих лет обмана и лжи.
Каждый цикл президентских выборов ознаменован обещаниями кандидатов признать Геноцид армян, который Турция отрицает и по сей день. Независимо от того, идет ли речь о предвыборной кампании в поисках голосов или о сборе средств, кандидаты от Джорджа Буша до Барака Обамы обещали признать Геноцид армян на посту президента. Но, вступив в должность, они капитулируют под давлением Турции и склоняются перед алтарем реальной политики, используя эвфемистический язык и словесную гимнастику, чтобы описать то, что подавляющее большинство историков признает как первый геноцид 20-го века. Для таких отрицателей, как президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, Геноцид армян - это фальшивые новости и один большой заговор, несмотря на исторические свидетельства.
Для Джо Байдена Геноцид армян – это внутренний вопрос и часть его политической карьеры. На посту председателя комитета Сената по международным отношениям, Байден был одним из авторов многочисленных законопроектов, в том числе резолюции о Геноциде армян, и внес законопроект, осуждающий убийство турецкого армянского журналиста и правозащитника Гранта Динка за его пропаганду Геноцида армян. Совсем недавно Байден пообещал признать Геноцид армян и сделать права человека приоритетом в случае его избрания президентом, следуя сценарию своих предшественников по предвыборной кампании.
Но в отличие от бывших президентов в новейшей истории, Байден принес присягу президента в период большого раскола и недоверия к нашей стране. Это одна из причин, по которой он сделал восстановление веры и доверия к власти одним из ключевых пунктов своей повестки дня.
В какой-то мере признание Геноцида армян может помочь этим усилиям. Для начала, это проблема обеих партий, которая может помочь преодолеть разногласия между двумя сторонами. Байден может задать тон двухпартийности в начале своего президентства, настаивая на признании в апреле этого года.
Два года назад Конгресс принял не имеющую обязательной силы резолюцию, которая подтвердила признание и определила американскую политику в отношении Геноцида армян как систематическое массовое истребление 1.5 миллионов армян османскими турками с 1915 по 1923 гг. В этот период также были убиты ассирийцы и греки. Администрация Трампа пыталась заблокировать резолюцию на заседании Сената, чтобы успокоить Эрдогана.
Во многих отношениях Геноцид армян все больше эволюционировал от «забытого геноцида»  к политическому. Не случайно Помпео успокоил Турцию, опустив убийство армян османами из своего списка групп, пострадавших от преступлений против человечности, в своем заявлении об уйгурах.
В эпоху, когда протягивание руки через пропасть рассматривается скорее как порок, нежели добродетель, у Байдена есть шанс исправить нашу политику с помощью вопроса, с которым могут согласиться обе стороны. Есть причина, по которой и демократы, и республиканцы полюбовно сидели на фракции Конгресса по армянским вопросам с момента ее основания в 1995 году.
Байден вступил в должность в очень нестабильное время в отношениях США с Турцией. Время, когда Вашингтон закрывает глаза на злонамеренное поведение Анкары, проявляющей неуважение к верховенству закона, включая продолжающуюся кампанию по отрицанию Геноцида армян. Мир нуждается в большей честности и откровенности. Байден может пойти навстречу этому моменту, привлекая к ответственности авторов уловок и обмана за свои действия.
Чего президенты США не понимают, так это того, что Геноцид армян - это не политический вопрос, а вопрос прав человека. Байден проявил бы мудрость, если бы порвал с прошлым и сделал то, что благородно. Он должен признать Геноцид армян.
Жертвы Геноцида заслуживают лучшего от государственных служащих. Они заслуживают правды», - пишет автор статьи.