Թրամփի կառավարման վերջին օրերին նախկին պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարել էր, որ Չինաստանը ցեղասպանություն է իրականացնում ույղուրների եւ այլ փոքրամասնությունների նկատմամբ Սինցզյանում: Արդյո՞ք դա որպես մարտահրավեր էր նախատեսվում մեր նորընտիր նախագահին, դեռ պարզ չէ: Պատմականորեն Միացյալ Նահանգների կողմից ցեղասպանության ճանաչման պատմությունը խնդրահարույց է եղել, Newsweek-ի համար գրում է հանրային կապերի փորձագետ Ստեփան Պեչդիմալջին:
«Պոմպեոն չպետք է այդքան երկար գար այդ եզրակացությանն իր պաշտոնավարման վերջին օրը, հատկապես` ույղուրական արձագանքների տարածման եւ չինական ճամբարների արբանյակային պատկերների տարածման հետ կապակցությամբ: Դա ստիպում է կասկածի տակ դնել լուծման արդյունավետությունն ու իսկությունը: Դա էլ ավելի է կասկածի տակ դնում մեր պետական ինստիտուտները եւ ընդգծում, որ ցեղասպանությունը կարող է որպես քաղաքական գործիք օգտագործվել:
Տասնամյակներ շարունակ մենք տեսել ենք, թե ինչպես են նախագահները երկու կուսակցություններից շահագործում Հայոց ցեղասպանությունը` այն օգտագործելով քաղաքական նպատակներով: Նախագահ Ջո Բայդենը եզակի հնարավորություն ունի վերականգնելու հավատը եւ վստահությունը Վաշինգտոնի հանդեպ` ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը ապրիլի 24-ին` 106-րդ տարելիցին: Այս փոքր, բայց նշանակալից քայլով Բայդենը կարող է փոխել ստատուս քվոն` աշխարհին ուժեղ ազդանշան ուղարկելով, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ են ժողովրդավարական արժեքներին եւ սկզբունքներին Թրամփիզմից հետո:
Ցեղասպան քաղաքականությունը կարող է բարդ լինել: Բայց պարտադիր չէ: Ամերիկահայերը չափազանց լավ գիտեն, թե ինչ է տեղի ունենում, երբ քաղաքականությունը կարող է դուրս մղել մարդու իրավունքները: Դա անվստահություն եւ անսանձ ցինիզմ է ծնում մեր ընտրած պաշտոնյաների եւ առաջնորդների շրջանում կառավարությունում: Դա նպաստում է անտարբերությանը: Զավոք, դա ուղիղ արդյունքն է այն բանի, ինչ տեղի է ունենում երկար տարիների խաբեությունից եւ ստից հետո:
Նախագահական ընտրությունների յուրաքանչյուր ցիկլ նշանավորվում է թեկնածուների` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու խոստումներով, որը Թուրքիան մինչ օրս հերքում է: Անկախ նրանից` խոսքն ձայներ փնտրելու նպատակով ընտրարշավի մասին է, թե դրամահավաքի` թեկնածուները` Ջորջ Բուշ-ավագից մինչեւ Բարաք Օբամա, խոստացել են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը նախագահի պաշտոնում: Սակայն պաշտոնը ստանձնելուց հետո նրանք կապիտուլյացվում են թուրքական ճնշման տակ եւ խոնարհվում իրական քաղաքականության զոհասեղանի առջեւ` օգտագործելով էվֆեմիստիկ լեզուն եւ բանավոր մարմնամարզությունը` նկարագրելու համար այն, ինչը պատմաբանների ճնշող մեծամասնությունը որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն է ճանաչում: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նման ժխտողների համար Հայոց ցեղասպանությունը կեղծ լուր է եւ մի մեծ դավադրություն` չնայած պատմական վկայություններին:
Ջո Բայդենի համար Հայոց ցեղասպանությունը ներքին խնդիր է եւ իր քաղաքական կարիերայի մի մաս: Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում Բայդենը բազմաթիվ օրինագծերի հեղինակներից էր, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի, եւ մի օրինագիծ ներկայացրեց, որը դատապարտում է հայ լրագրող եւ իրավապաշտպան Հրանտ Դինքի սպանությունը Հայոց ցեղասպանության քարոզչության համար: Բոլորովին վերջերս Բայդենը խոստացավ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ նախագահ ընտրվելու դեպքում առաջնահերթություն դարձնել մարդու իրավունքները` հետևելով իր նախորդների` նախընտրական քարոզչության սցենարին: Սակայն, ի տարբերություն նորագույն պատմության նախկին նախագահների, Բայդենը նախագահի պաշտոնում երդվեց մեր երկրի նկատմամբ անվստահության եւ մեծ պառակտման պայմաններում: Սա է պատճառներից մեկը, ինչի համար նա իշխանության նկատմամբ հավատքի եւ վստահության վերականգնումը դարձրեց իր օրակարգի հիմնական կետերից մեկը: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ինչ-որ չափով կարող է օգնել այդ ջանքերին: Նախ, դա երկու կուսակցությունների խնդիրն է, որը կարող է օգնել հաղթահարել երկու կողմերի միջեւ եղած տարաձայնությունները: Բայդենը կարող էր երկկուսակցականության երանգը տալ իր նախագահության սկզբում` ճանաչում պնդելով այս ապրիլին:
Երկու տարի առաջ Կոնգրեսը պարտադիր ուժ չունեցող բանաձեւ ընդունեց, որը հաստատեց ճանաչումը եւ ամերիկյան քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ որպես 1915-1923 թվականներին Օսմանյան Թուրքերի կողմից 1.5 միլիոն հայերի համակարգված ոչնչացում սահմանեց: Այս ընթացքում նաեւ ասորիներ եւ հույներ են սպանվել: Թրամփի վարչակազմը փորձում էր արգելափակել բանաձեւը Սենատի նիստում` Էրդողանին հանգստացնելու համար:
Հայոց ցեղասպանությունը շատ առումներով ավելի ու ավելի է զարգացել` «մոռացված ցեղասպանությունից» դեպի քաղաքական: Պատահական չէ, որ Պոմպեոն հանգստացրեց Թուրքիային` ույղուրների մասին իր հայտարարության մեջ մարդկության դեմ հանցագործությունների արդյունքում տուժած խմբերի ցուցակից դուրս թողնելով հայերի սպանությունն օսմանների կողմից:
Դարաշրջանում, երբ անդունդի անդունդի վրայով ձեռք մեկնելը ոչ թե որպես առաքինություն, այլ որպես արատ է դիտվում, Բայդենը հնարավորություն ունի շտկել մեր քաղաքականությունը հարցի օգնությամբ, որի շուրջ երկու կողմերն էլ կարող են համաձայնության գալ: Կա պատճառ, որի համար ե՛ւ դեմոկրատները, ե՛ւ հանրապետականները բարեկամաբար նստում էին հայկական հարցերի շուրջ Կոնգրեսի խմբակցությունում 1995 թվականին դրա հիմնադրման օրվանից:
Բայդենն իր պաշտոնավարումը սկսել է շատ անկայուն ժամանակահատվածում Թուրքիայի հետ ԱՄՆ հարաբերություններում: Ժամանակ, երբ Վաշինգտոնն աչք է փակում Անկարայի չարամիտ պահվածքի վար, որն անհարգալից վերաբերմունք է ցուցաբերում օրենքի նկատմամբ, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու շարունակական արշավի: Աշխարհն ավելի շատ ազնվության եւ անկեղծության կարիք ունի: Բայդենը կարող է ընդառաջ գնալ այդ կետին` հնարքների եւ խաբեության հեղինակներին պատասխանատվության ենթարկելով իրենց գործողությունների համար: ԱՄՆ նախագահները չեն հասկանում մի բան` որ Հայոց ցեղասպանությունը ոչ թե քաղաքական, այլ մարդու իրավունքների խնդիր է: Բայդենը իմաստություն կցուցաբերեր, եթե վերջ դներ անցյալին եւ աներ այն, ինչը ազնվաբարո է: Նա պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Ցեղասպանության զոհերը լավագույնին են արժանի պետական ծառայողներից: Նրանք արժանի են ճշմարտությանը»,- գրում է հոդվածի հեղինակը:

In the final days of the Trump administration, former Secretary of State Mike Pompeo declared that China was committing genocide against Uighurs and other minorities in Xinjiang province. Whether this was intended to box in our newly elected president remains to be seen. Historically, the United States' record on recognizing genocide has been problematic, public relations professional Stephan Pechdimaldji wrote in an article in Newsweek.
“It should not have taken so long for Pompeo to come to such a conclusion on his last day in office, especially with the prevalence of Uighur testimonials and satellite images of Chinese camps. It makes you question the efficacy and authenticity behind the decision. It sows further doubt in our government institutions and highlights how genocide can be used as a political tool.
We have seen for decades how presidents from both parties use the Armenian genocide for political expediency. President Joe Biden has a unique opportunity to restore faith and confidence in Washington by recognizing the Armenian genocide on April 24, which marks the 106th anniversary. Through this small but significant move, Biden can upend the status quo by sending a strong message to the world that the United States is committed to upholding democratic values and principles in the wake of Trumpism.
The politics of genocide can be complex. But it does not have to be. Armenian Americans know all too well what happens when politics can supplant human rights. It builds distrust and unbridled cynicism with our elected officials and leaders in government. It fosters apathy. Sadly, this is a direct result of what happens after years of being lied to and misled.
Every presidential election cycle is met with promises from candidates vowing to recognize the Armenian genocide, which is still denied by Turkey to this day. Whether it is on the campaign trail in search of votes or holding fundraisers, candidates from George W. Bush to Barack Obama have all promised to recognize the Armenian genocide as president. But once in office, they capitulate to Turkish pressure and bow to the altar of realpolitik by using euphemistic language and verbal gymnastics to describe what a vast majority of historians acknowledge as the first genocide of the 20th century. For deniers like Turkey's President Recep Tayyip Erdogan, the Armenian genocide is fake news and one big conspiracy despite historical evidence.
For Joe Biden, the Armenian genocide is an issue that is visceral and a part of his political career. As chair of the Senate Foreign Relations Committee, Biden cosponsored numerous bills including the Armenian Genocide Resolution (S. Res.106) and introduced legislation condemning the murder of Turkish Armenian journalist and human rights advocate Hrant Dink for his advocacy of the genocide. Most recently, Biden pledged to recognize the Armenian genocide and make human rights a priority if elected president, following the campaign playbook of his predecessors.
But unlike former presidents in recent history, Biden has taken the oath of the presidency during a time of great division and distrust in our country. It is one of the reasons why he made restoring faith and trust in government a key part of his agenda.
In some ways, recognizing the Armenian genocide can help those efforts. For starters, it is a bipartisan issue that can help bridge the divide between both parties. Biden can set the tone for bipartisanship early in his presidency by pushing for recognition this April.
Two years ago, Congress passed a non-binding resolution that affirmed recognition and defined American policy on the Armenian genocide as the systematic mass extermination of 1.5 million Armenians by the Ottoman Turks from 1915 to 1923. Assyrians and Greeks were also murdered during this period. The Trump White House sought to block the resolution on the Senate floor to placate Erodgan.
In many ways, the Armenian genocide has increasingly evolved from being known as the "forgotten genocide" to the political one. It is no coincidence that Pompeo appeased Turkey by omitting the murder of Armenians by Ottomans from his list of groups victimized by crimes against humanity in his announcement about the Uighurs.
In an age when reaching across the aisle is seen as more of a vice as opposed to a virtue, Biden has a chance to fix our politics through an issue that both parties can agree on. There is a reason why both Democrats and Republicans have sat amicably on the Congressional Caucus on Armenian Issues since its founding in 1995.
Biden took office at a very precarious time in the U.S.' relationship with Turkey. A time that has witnessed Washington turn a blind eye to Ankara's malfeasance and wonton disrespect for the rule of law, including its ongoing campaign to deny the Armenian genocide. The world needs more honesty and candor. Biden can meet this moment by holding purveyors of subterfuge and deceit accountable for their actions.
What U.S. presidents fail to understand is that the Armenian genocide is not a political issue, it is a human rights one. Biden would be wise to break with the past and do what is honorable. He should recognize the Armenian genocide.
Victims of genocide deserve better from public servants. They deserve the truth,” Pechdimaldji added.