Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: NEWS.am-ին այս մասին հայտնեց  ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
«Թիվ 1 կայազորի զինվորական դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ ` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, և 13-րդ կետերով, և 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով»,-ասաց Խաչատրյանն ու հավելեց, որ նախաքննությունը շարունակվում է:
Ջալալ Հարությունյանը հարցաքննվել է: Այս պահի դրությամբ դատավարական կարգավիճակ ունեցող անձ չկա:
ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով սահմանում է՝ սպանության փորձ երկու և ավելի անձանց նկատմամբ: ՔՕ-ի 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով սահմանում է՝ գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը, որն առանձնապես խոշոր չափերի վնաս է պատճառել:

Возбуждено уголовное дело по признакам покушения на убийство бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна. Об этом заявила в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am начальник управления по связям с общественностью Генпрокуратуры РА Аревик Хачатрян.
«Возбуждено уголовное дело по пунктам 1, 6, 13 части 2 статьи 34-104 и пункту 1 части 3 статьи 185 УК РА», - заявила Хачатрян, добавив при этом, что предварительное следствие продолжается.
Она также сообщила о том, что Арутюнян был допрошен. В настоящее время нет человека, имеющего процессуальный статус.
Пункт 1 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса РА предусматривает покушение на убийство двух и более лиц. А пункт 1 части 3 статьи 185 УК республики предусматривает умышленное уничтожение имущества, которому был причинен ущерб в особо крупном размере.