ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի ավագ խորհրդական եւ փեսա Ջարեդ Քուշներն անցյալ կիրակի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի էր առաջադրվել: Ինչպես հայտնում է The Jerusalem Post թերթը, այս կերպ մրցանակի կազմկոմիտեին առաջարկվում է ճանաչել Քուշների վաստակն Իսրայելի եւ Արաբական երկու երկրների` ԱՄԷ-ի եւ Բահրեյնի հարաբերությունների «պատմական» կարգավորման գործում, փոխանցում է RG-ն:
Թրամփի փեսայի հետ միասին, ով ծնվել է Ուղղափառ հրեական ընտանիքում եւ առանցքային միջնորդ դեր է խաղացել «Աբրահամյան համաձայնագրի» ստորագրման մեջ (ինչպես կոչվում է արաբա-իսրայելական այս գործարքը) այս մրցանակի համար առաջադրվել են նաեւ նրա օգնական Ավի Բերկովիցը, նախկին Իսրայելում ԱՄՆ դեսպան Դեյվիդ Ֆրիդմանը եւ ԱՄՆ-ում Իսրայելի նախկին դեսպան Ռոն Դերմերը:
Մի շարք փորձագետների կարծիքով` գործընթացի երկարաժամկետ նպատակը Միացյալ Նահանգների կողմից գործարկված Իսրայելի եւ նրա արաբ հարեւանների հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի երկարաժամկետ նպատակը Վաշինգտոնի ռազմավարական նպատակների իրականացումն է Մերձավոր Արեւելքում:

Джаред Кушнер - зять и старший советник экс-президента США Дональда Трампа - в минувшее воскресенье был выдвинут на получение Нобелевской премии мира. Как сообщает газета The Jerusalem Post, таким образом оргкомитету премии предлагается признать заслуги Кушнера в «исторической» нормализации отношений между Израилем и двумя арабскими странами - ОАЭ и Бахрейном, передает RG.
Наряду с зятем Трампа, родившимся в ортодоксальной еврейской семье и сыгравшем ключевую посредническую роль в подписании «Соглашения Авраама» - под таким именем известна эта арабо-израильская сделка - на премию также номинированы его помощник Ави Берковитц, бывший посол США в Израиле Дэвид Фридман и экс-посол Израиля в США Рон Дермер.
По мнению ряда экспертов, долгосрочная цель запущенного с подачи США процесса нормализации отношений Израиля и его арабских соседей заключается в реализации стратегических установок Вашингтона на Ближнем Востоке. И, в первую очередь, объединению под американо-израильским зонтиком суннитских монархий Персидского залива для противостояния в регионе шиитскому Ирану.