Հունվարի 31-ին և փետրվարի 1-ին ՀՀ պետական սահմանի հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել, կայուն օպերատիվ իրավիճակը պահպանվել է:
ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պատասխանատվության տակ գտնվող Գորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհի Որոտան-Դավիթ Բեկ հատվածում ևս սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել:
ՀՀ զինված ուժերի և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումները շարունակում են վերահսկել սահմանային իրավիճակը սահմանագոտու ամբողջ երկայնքով և կատարում են առաջադրված խնդիրները:

No border incidents were recorded and the stable operative situation was maintained along the entire length of the Armenian-Azerbaijani line of contact on Armenia’s state border on January 31 and February 1.
According to the information provided by the National Security Service of Armenia, border incidents weren’t recorded in the Vorotan-Davit Bek sector of the Goris-Kapan interstate road under the responsibility of the Border Guard Troops of the National Security Service either.
The units of the Armed Forces of Armenia and the Border Guard Troops of the National Security Service continue to control the border situation along the entire length of the border zone and complete their tasks.