Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը հաստատել է կորոնավիրուսի դեմ Sputnik V ռուսական պատվաստանյութը, հայտնում է Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամը:
«՝ առանց Հայաստանում լրացուցիչ փորձարկումների անցկացման»:
Sputnik V-ն այսօր գրանցված է Ռուսաստանում, Բելառուսում, Արգենտինայում, Բոլիվիայում, Սերբիայում, Ալժիրում, Պաղեստինում, Վենեսուելայում, Պարագվայում, Թուրքմենստանում, Հունգարիայում, ԱՄԷ-ում, Իրանում, Գվինեայի Հանրապետությունում եւ Թունիսում:
«Sputnik V-ի օգտագործման թույլտվություն տված ԱՊՀ երկրների շարքում Ռուսաստանի գործընկերների թիվը անընդհատ աճում է: Այսօր մենք հայտարարում ենք Հայաստանի առողջապահության նախարարության կողմից Sputnik V-ի հաստատման մասին, որը թույլ է տալիս երկրին սկսել բնակչությանը պատվաստել աշխարհում լավագույն կորոնավիրուսային պատվաստանյութերից մեկով: Պատվաստանյութերի վերաբերյալ այս համագործակցությունը կպաշտպանի մարդու առողջությունը եւ կօգնի երկիրը մոտեցնել կորոնավիրուսի կողմից սահմանված սահմանափակումները վերացնելուն»,- ասել է Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կիրիլ Դմիտրիեւը:

The Ministry of Health of Armenia has approved the Russian Sputnik V vaccine against the coronavirus without the conduct of additional experiments in Armenia, the Russian Direct Investment Fund reported.
Today, Sputnik V is registered in Russia, Belarus, Argentina, Bolivia, Serbia, Algeria, Palestine, Venezuela, Paraguay, Turkmenistan, Hungary, the United Arab Emirates, Iran, the Republic of Guinea and Tunisia.
“The number of Russia’s partners is constantly growing among the CIS countries that have granted permission to use Sputnik V. Today we are announcing the approval of Sputnik V by the Ministry of Health of Armenia, which will allow the country to start vaccinating the population with one of the world’s best coronavirus vaccines. This cooperation will help protect human health and help bring the country closer to lifting the restrictions set due to the coronavirus,” Executive Director of the Russian Direct Investment Fund Kirill Dmitriev said.