Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուն Twitter-ին մեղադրել է իր հաղորդագրության նկատմամբ գրաքննություն օգտագործելու մեջ եւ հայտարարել է Telegram-ին անցնելու մասին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ավելի վաղ Սոյլուն դատապարտել էր Ստամբուլի Բոսֆորի համալսարանի ուսանողների բողոքի ցույցերը` նրանց կազմակերպիչներին «ԼԳԲՏ այլասեռվածներ» անվանելով, ընդ որում, Twitter-ը Թուրքիայի նախարարի գրառումը որպես «ատելության հրահրման վերաբերյալ» կանոնների խախտում էր նշել:
«Երեկ մենք տեսանք Twitter-ի արգելքների քաղաքականությունը: Նա գրաքննություն է կիրառել թվիթի նկատմամբ, որում մենք առարկում էինք ԼԳԲՏ այլասեռվածների` մեր սրբավայրերի եւ արժեքների վրա անամոթ հարձակումների դեմ եւ մեր երեխաներին կոչ էինք անում չմիանալ նրանց խաղերին: Այնպես որ, այսուհետ ես կլինեմ Telegram հարթակում»,- ասել է Սոյլուն իր նոր Telegram ալիքում տեղադրված տեսաուղերձում:

Глава МВД Турции Сулейман Сойлу обвинил Twitter в применении цензуры к его сообщению и объявил о переходе в Telegram, передает РИА Новости.
Ранее Сойлу выступил с осуждением протестов студентов Босфорского университета в Стамбуле, назвав их организаторов «ЛГБТ-извращенцами», при этом Тwitter пометил сообщение турецкого министра как нарушающее правила «в отношении разжигания ненависти».
«Вчера мы увидели политику запретов Twitter. Он применил цензуру в отношении твита, в котором мы возражали против бессовестных атак ЛГБТ-извращенцев, напавших на наши святыни и ценности, и призвали наших детей не вступать в их игры. Так что отныне я буду на платформе Telegram», - сказал Сойлу в видеообращении, размещенном в его новом канале в Telegram.