ԱԺ անկախ պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանը, Վարդան Աթաբեկյանը, Աննա Գրիգորյանը, Սոֆիա Հովսեփյանը, Գոռ Գեւորգյանը եւ Սերգեյ Բագրատյանը փետրվարի 2-ին հանդիպեցին Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածու Լիլիթ Թադեւոսյանի, դատավորի թեկնածուներ Արմեն Մկրտչյանի եւ Արմեն Հայկյանցի հետ:
Հանդիպման ժամանակ քննարկում ծավալվեց դատաիրավական բարեփոխումների, ազատ դատարաններ ունենալու խնդիրների եւ հեռանկարների վերաբերյալ: Հանդիպման մասնակիցները կարեւորեցին անկախ դատական համակարգ ունենալու անհրաժեշտությունը, մտքեր փոխանակեցին դատարանների ծանրաբեռնվածության թոթափման ուղղությամբ անհրաժեշտ գործիքակազմի ստեղծման եւ Վճռաբեկ դատարանի գործունեության հաշվետվողականության, հասարակության հետ հետադարձ կապի անհրաժեշտության մասին:
Անկախ պատգամավորները լսեցին Վճռաբեկ դատարանի նախագահի եւ դատավորի թեկնածուներին, հարցեր ուղղեցին ոլորտային խնդիրների եւ դրանց կարգավորման ուղղությամբ թեկնածուների ունեցած տեսլականի վերաբերյալ:

Independent deputies of the National Assembly of Armenia Taguhi Tovmasyan, Vardan Atabekyan, Anna Grigoryan, Sofia Hovsepyan, Gor Gevorgyan and Sergey Bagratyan yesterday met with candidate for chairperson of the Court of Cassation Lilit Tadevosyan and judge candidates Armen Mkrtchyan and Armen Haykyants.
Judicial-legal reforms and the problems with and prospects for freedom of courts were discussed during the meeting. The interlocutors attached importance to the need to have an independent judiciary and exchanged views on the creation of a toolkit required for reducing the workload of courts, accountability of the activities of the Court of Cassation and the need for contact with the society.
The independent MPs listened to the candidates and asked them questions about sector-specific issues and their visions for solutions to those issues.