Փետրվարի 2-ին և 3-ին ՀՀ պետական սահմանի հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով օպերատիվ իրավիճակը չի փոփոխվել, սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել:
ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պատասխանատվության տակ գտնվող հատվածներում, մասնավորապես, Գորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհի Որոտան-Դավիթ Բեկ հատվածում, սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել:
ՀՀ զինված ուժերի և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումները վերահսկում են սահմանային իրավիճակը սահմանագոտու ամբողջ երկայնքով:

YEREVAN. – On Tuesday and the morning of Wednesday, the operative situation was unchanged and no incidents were recorded along the entire Armenian-Azerbaijani line of contact of Armenia’s state border.
According to the information received from the National Security Service (NSS) of Armenia, no border incidents were registered also in the sectors under the responsibility of the NSS Border Troops, especially on the Vorotan-Davit Bek section of the Goris-Kapan interstate motorway.
The units of the Armenian Armed Forces and Border Troops oversee the border situation along the entire border zone.