Դատական օրենսգրքի փոփոխություններ նախատեսող օրինագիծը, որը երեկ՝ փետրվարի 3-ին, Ազգային ժողովն ընդունեց, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստացել է։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկացավ նախագահի աշխատակազմից։
Նշենք, որ Սահմանադրության համաձայն՝ Ազգային ժողովի ընդունած օրենքը նախագահը ստորագրում ու հրապարակում է 21-օրյա ժամկետում կամ նույն ժամկետում դիմում է Սահմանադրական դատարան՝ Սահմանադրությանը օրենքի համապատասխանությունը որոշելու հարցով:
Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշում է, որ օրենքը համապատասխանում է Սահմանադրությանը, ապա նախագահը հնգօրյա ժամկետում ստորագրում եւ հրապարակում է օրենքը: Եթե նախագահը չի կատարում սահմանված պահանջները, ապա Ազգային ժողովի նախագահը հնգօրյա ժամկետում ստորագրում եւ հրապարակում է օրենքը:
Համաձայն նախագծի՝ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում առանձին դատավորներ, որոնք ունեն քրեական մասնագիտացում, քննելու են միջդատական վարույթի նկատմամբ դատական վերահսկողության գործերը եւ ՀՀ տարածքում իրականացվող օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների թույլտվության միջնորդությունները։

President of Armenia Armen Sarkissian has already received the bill which envisages amendments to the Judicial Code and which was adopted by the National Assembly yesterday, the Staff of the President of Armenia reported.
According to the Constitution of Armenia, the President shall sign and promulgate the law adopted by the National Assembly within a 21-day period or shall, within the same period, apply to the Constitutional Court to determine the compliance of the law with the Constitution.
If the Constitutional Court decides that the law complies with the Constitution, the President shall sign and promulgate the law within a five-day period. If the President fails to fulfill the set requirements, the Speaker of the National Assembly shall sign and promulgate the law within a five-day period.
According to the draft amendments, certain judges of the court of general jurisdiction of Yerevan with criminal specialization will examine cases of judicial oversight over pre-trial proceedings and the motions to allow operational intelligence measures implemented in the territory of the Republic of Armenia.