Դատական օրենսգրքի փոփոխություններ նախատեսող օրինագիծը, որը երեկ՝ փետրվարի 3-ին, Ազգային ժողովն ընդունեց, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստացել է։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկացավ նախագահի աշխատակազմից։
Նշենք, որ Սահմանադրության համաձայն՝ Ազգային ժողովի ընդունած օրենքը նախագահը ստորագրում ու հրապարակում է 21-օրյա ժամկետում կամ նույն ժամկետում դիմում է Սահմանադրական դատարան՝ Սահմանադրությանը օրենքի համապատասխանությունը որոշելու հարցով:
Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշում է, որ օրենքը համապատասխանում է Սահմանադրությանը, ապա նախագահը հնգօրյա ժամկետում ստորագրում եւ հրապարակում է օրենքը: Եթե նախագահը չի կատարում սահմանված պահանջները, ապա Ազգային ժողովի նախագահը հնգօրյա ժամկետում ստորագրում եւ հրապարակում է օրենքը:
Համաձայն նախագծի՝ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում առանձին դատավորներ, որոնք ունեն քրեական մասնագիտացում, քննելու են միջդատական վարույթի նկատմամբ դատական վերահսկողության գործերը եւ ՀՀ տարածքում իրականացվող օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների թույլտվության միջնորդությունները։

Президент Армении Армен Саркисян получил принятый вчера Национальным Собранием республики законопроект о внесении изменений в Судебный кодекс. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе президента РА.
Отметим, что, согласно Конституции, закон, принятый НС, подписывается и публикуется президентом в 21-дневный срок или в течение того же срока он обращается в Конституционный суд для определения соответствия закона Конституции. Если КС решает, что закон соответствует Конституции, то президент подписывает и публикует закон в пятидневный срок.
Если же президент не выполняет установленные требования, то спикер НС подписывает и публикует закон в пятидневный срок. Согласно проекту, в суде общей юрисдикции города Еревана отдельные судьи, имеющие уголовную специализацию, будут рассматривать дела о судебном контроле за досудебным производством и ходатайства о разрешении оперативно-розыскных мероприятий, осуществляемых на территории Республики Армения.