Միացյալ Նահանգները դիտմամբ «լարվածություն են ստեղծում» եւ խաթարում են խաղաղությունն ու կայունությունը: Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի ժողովրդական ազատագրական բանակի ռազմական գործողութունների արեւելյան թատրոնի հրամանատարությունն ԱՄՆ ռազմանավի` Թայվանի նեղուցով անցնելուց հետո, փոխանցում է Reuters-ը:
ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը հայտարարել են, որ USS John S. McCain կառավարվող հրթիռներով ականակիրը «փետրվարի 4-ին սովորական տարանցում է կատարել Թայվանի նեղուցով` միջազգային օրենքին համապատասխան»: Թայվանի պաշտպանության նախարարությունն այն որպես «սովորական» առաքելություն է որակել:
Չինաստանի Ժողովրդական ազատագրական բանակի ռազմական գործողությունների արեւելյան թատրոնի հրամանատարությունը հայտնում է, որ իրենց ուժերը հետեւել են նավին եւ պարզել են դրա գտնվելու վայրը: «Միացյալ Նահանգների այս քայլը Թայվանի նեղուցում «խառը մանիպուլյացիայի» իրենց հին հնարքի կրկնությունն է` միտումնավոր կերպով լարվածություն ստեղծելով եւ խաթարելով տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը: Մենք կտրականապես դեմ ենք դրան»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Անկախ նրանից, թե ինչպես կփոխվի իրավիճակը Թայվանի նեղուցում` ռազմական գործողությունների թատրոնի զորքերը հավատարմորեն կկատարեն իրենց պարտականությունները եւ կկատարեն իրենց առաքելությունը` վճռականորեն պաշտպանելով ազգային ինքնիշխանությունը, անվտանգությունն ու տարածքային ամբողջականությունը»:
Անցյալ տարի ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը 13 անգամ անցել են Թայվանի նեղ նեղուցով:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կառավարությունը ցանկանում է ցուցադրել իր աջակցությունը Թայվանին` իր հավատարմությունը կղզուն «ժայռի նման ամուր» անվանելով:

The United States deliberately creates tension and disturbs peace and stability, Reuters reported referring to China’s military.
The US Navy said the guided-missile destroyer USS John S. McCain “conducted a routine Taiwan Strait transit Feb. 4 in accordance with international law”. The Taiwan defense ministry described this as a "normal" mission.
The Eastern Theatre Command of China’s People’s Liberation Army reported that its forces were following the ship and tracking its location. “The U.S. move is a repeat of its old trick of ‘mixed manipulation’ of the situation across the Taiwan Strait, deliberately creating tensions and disrupting regional peace and stability. We are resolutely opposed to this,” it said.
“No matter how the situation in the Taiwan Strait changes, theatre troops will loyally perform their duties and mission, resolutely safeguard national sovereignty, security and territorial integrity.”
Last year, the US Navy crossed the narrow Taiwan Strait 13 times.
The government of US President Joe Biden is seeking to show its support for Taiwan by calling its commitment to the island "rock solid."