Միացյալ Նահանգները դիտմամբ «լարվածություն են ստեղծում» եւ խաթարում են խաղաղությունն ու կայունությունը: Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի ժողովրդական ազատագրական բանակի ռազմական գործողութունների արեւելյան թատրոնի հրամանատարությունն ԱՄՆ ռազմանավի` Թայվանի նեղուցով անցնելուց հետո, փոխանցում է Reuters-ը:
ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը հայտարարել են, որ USS John S. McCain կառավարվող հրթիռներով ականակիրը «փետրվարի 4-ին սովորական տարանցում է կատարել Թայվանի նեղուցով` միջազգային օրենքին համապատասխան»: Թայվանի պաշտպանության նախարարությունն այն որպես «սովորական» առաքելություն է որակել:
Չինաստանի Ժողովրդական ազատագրական բանակի ռազմական գործողությունների արեւելյան թատրոնի հրամանատարությունը հայտնում է, որ իրենց ուժերը հետեւել են նավին եւ պարզել են դրա գտնվելու վայրը: «Միացյալ Նահանգների այս քայլը Թայվանի նեղուցում «խառը մանիպուլյացիայի» իրենց հին հնարքի կրկնությունն է` միտումնավոր կերպով լարվածություն ստեղծելով եւ խաթարելով տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը: Մենք կտրականապես դեմ ենք դրան»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Անկախ նրանից, թե ինչպես կփոխվի իրավիճակը Թայվանի նեղուցում` ռազմական գործողությունների թատրոնի զորքերը հավատարմորեն կկատարեն իրենց պարտականությունները եւ կկատարեն իրենց առաքելությունը` վճռականորեն պաշտպանելով ազգային ինքնիշխանությունը, անվտանգությունն ու տարածքային ամբողջականությունը»:
Անցյալ տարի ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը 13 անգամ անցել են Թայվանի նեղ նեղուցով:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կառավարությունը ցանկանում է ցուցադրել իր աջակցությունը Թայվանին` իր հավատարմությունը կղզուն «ժայռի նման ամուր» անվանելով:

Соединенные Штаты намеренно «создают напряженность» и нарушают мир и стабильность. Об этом заявило командование Восточного театра военных действий Народно-освободительной армии Китая  после того, как военный корабль США прошел через Тайваньский пролив, передает Reuters.
ВМС США заявили, что эсминец с управляемыми ракетами USS John S. McCain «совершил обычный транзит через Тайваньский пролив 4 февраля в соответствии с международным правом». Министерство обороны Тайваня охарактеризовало это как «обычную» миссию.
Командование Восточного театра военных действий Народно-освободительной армии Китая сообщило, что его войска следовали за кораблем и отслеживали его местонахождение. «Этот шаг США является повторением их старой уловки «смешанного манипулирования» ситуацией в Тайваньском проливе, сознательно создавая напряженность и нарушая региональный мир и стабильность. Мы категорически против этого», - говорится в заявлении.
«Независимо от того, как изменится ситуация в Тайваньском проливе, войска театра военных действий будут лояльно выполнять свои обязанности и выполнять свою миссию, решительно защищая национальный суверенитет, безопасность и территориальную целостность».
В прошлом году ВМС США прошли через узкий Тайваньский пролив 13 раз.
Правительство президента США Джо Байдена стремится продемонстрировать свою поддержку Тайваню, назвав свою приверженность острову «твердой как скала».