Վահան Բադասյանը ԱԱԾ կալանավայրից հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը հրապարակել է նրա փաստաբան Արայիկ Պապիկյանն իր ֆեյսբուքյան էջում:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Ինձ խոշտանգում են կալանքի միջոցով
Զինապարտ չլինելով հանդերձ, հայրենիքի պաշտպանության անմնացորդ մղումով, պատերազմի առաջին իսկ օրից կամովին մասնակցել եմ պատերազմին և իմ նշանակլի դերակատարումն եմ ունեցել: Ավելի քան համոզված եմ, որ իմ արարքը հերոսություն է:
Նշվածի վկայությունն է նաև կյանքս վտանգի տակ դնելը և ծանր վիրավորում ստանալը:
Համոզված եմ, որ այդպիսի հերոսական արարքի համար պետությունը խրոխուսում և պետական պարգևի է ներկայացնում: Իսկ ենթադրյալ իրավախախտման դեպքում վերոնշյալը հաշվի է առնվում:
Իսկ ինչպես է վարվում այսօրվա իշխանությունը իմ նկատմամբ. ծանր վիրահատություն տանելուց հետո, երբ դեռևս հետվիրահատական վերականգնման կարիք ունեմ, ազատությունից զրկելով ինձ՝ ենթարկում է անմարդկային ֆիզիկական և հոգեբանական խոշտանգումների:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, կոչ եմ անում ձեզ միավորվել և ձեր բողոքի ձայնը բարձրացնել, որպեսզի դադարեցվեն իմ նկատմամբ կիրառվող ֆիզիկական և հոգեբանական խոշտանգումները»:

Vahan Badasyan, Chairman of the United Armenia party of Artsakh (Nagorno-Karabakh) and Karabakh war veteran, issued a statement, from a prison of the National Security Service of Armenia, and which was published by his lawyer, Arayik Papikyan, on Facebook.
The statement, in particular, says: "I am being tortured through custody.
Although not a conscript, with an unwavering desire to defend the homeland, I voluntarily participated in the [recent Artsakh] war from the very first day of the war, and I played a significant role. I am more than convinced that my action is heroic.
Evidence of this is also the putting of my life at risk and the sustaining of serious injuries.
I am convinced that the state encourages and presents a state reward for such a heroic act, whereas in case of an alleged offense, the abovementioned is taken into account.
And how does the current government treat me? After undergoing major surgery, when I still need postoperative rehabilitation, depriving me of my liberty, is subjecting [me] to inhuman physical and psychological torture.
Dear compatriots, I urge [you] to unite and raise your voice in protest to end the physical and psychological torture being inflicted on me."