Բրիտանական անվտանգության ուժերը հետաքննում են Միացյալ Թագավորության շուրջ 200 գիտնականի, որոնք կասկածվում են Չինաստանին նորագույն զենքի վերաբերյալ գաղտնի տեղեկատվության տրամադրման մեջ: Այս մասին հայտնում է The Times-ը` վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրը:
Պարբերականի տվյալներով` նրանք կասկածվում են ռազմավարական նշանակություն ունեցող ոլարտներում թշնամական պետություններին «մտավոր սեփականության փոխանցման խոչընդոտմանն ուղղված արտահանման խիստ սահմանափակումների» խախտման մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ աղբյուրի` Բրիտանիայի կառավարությունը պատրաստվում է համապատասխան ծանուցումներ ուղարկել Միացյալ Թագավորության մեկ տասնյակից ավելի համալսարաններում աշխատող ավելի քան 200 բրիտանացու: Նրանք կասկածվում են Չինաստանին օդանավերի, հրթիռների կիբեր զենքի նախագծման հետ կապված ամենաառաջատար ռազմական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ գաղտնի հետազոտության արդյունքների փոխանցման մեջ:
Հետաքննության մեջ գտնվող գիտնականներից շատերը կասկածվում են չինական ընկերությունների հետ կոմերցիոն գործարքների կնքման միջոցով օրենքների չկանխամտածված խախտման մեջ: «Մոտ ապագայում մենք կարող ենք տասնյակ գիտնականներ տեսնել դատարաններում»,- հայտարարել է աղբյուրը The Times-ում:

The UK security forces are investigating nearly 200 UK scientists suspected of providing China with classified information on the latest weapons, The Times reported, citing an informed source.
According to the newspaper, they are suspected of violating strict export restrictions aimed at preventing the transfer of intellectual property in strategically important areas to hostile states.
The UK government is preparing to send appropriate notifications to over 200 British citizens working in more than a dozen UK universities. They are suspected of transferring to China the results of secret research on the most advanced military technologies related to aircraft, missile design, and cyber weapons.
Many of the scientists under investigation are suspected of inadvertently breaking the law by entering into commercial deals with Chinese companies.
Those guilty of violating the 2008 export control decree could face up to ten years in prison, the newspaper notes.