ԱՄՆ-ը դիտարկում է իրանական միջուկային գործարքի վերականգնման վերաբերյալ գաղափարների լայն շրջանակ, որի դեպքում երկու կողմերն էլ փոքր քայլեր կձեռնարկեն մինչեւ լիարժեք համաձայնություն ձեռք բերելը, հաղորդում է Reuters-ը` վկայակոչելով երեք աղբյուրի:
Այս մոտեցումը կարող է դանդաղեցնել հարաբերությունների վատթարացումը այն բանից հետո, երբ 2018 թվականին ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը դուրս եկավ համաձայնագրից:
Այս տարբերակը կարող է հանգեցնել նրան, որ Վաշինգտոնը Թեհրանին թույլ կտա ավելի քիչ արժեքավոր տնտեսական օգուտներ ստանալ, քան պատժամիջոցների մեղմացումը, որը նա ստացել է 2015-ի գործարքով՝ այն բանի դիմաց, որ Իրանը կդադարեցնի համաձայնագրի սեփական խախտումները:
Աղբյուրները շեշտել են, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը դեռ չի կողմնորոշվել իր քաղաքականության հարցում: Նրա հայտարարած դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ Իրանը ավելի շուտ պետք է վերադառնա հիր պարտականություններին, քան Միացյալ Նահանգները:
Մեկ այլ աղբյուր ասել է, որ եթե Բայդենի վարչակազմը եզրակացնի, որ գործարքին լիարժեք վերադարձի շուրջ բանակցելու համար չափազանց երկար ժամանակ կպահանջվի, նա կարող է այլ մոտեցում ունենալ:
«Նրանք պետք է առնվազն փորձեն մեղմացնել Իրանի դեմ պատժամիջոցները եւ ստիպել, որ նա համաձայնի դադարին եւ, հնարավոր է, հրաժարվի որոշ միջուկային քայլերից»:

The United States is weighing a wide array of ideas on how to revive the Iranian nuclear deal, including an option where both sides would take small steps short of full compliance to buy time, said three sources familiar with the matter, Reuters reported.
Such an approach could slow the deterioration in relations since former US President Donald Trump abandoned the deal in 2018 and freeze Iran’s subsequent violations, which have brought it closer to enriching weapons-grade uranium.
This option could entail Washington allowing Tehran to get economic benefits less valuable than the sanctions relief it received under the 2015 deal in return for Iran stopping, or perhaps reversing, its own breaches of the agreement.
The sources stressed US President Joe Biden has yet to decide his policy. His stated position remains that Iran resume full compliance with the pact before the United States will.
Another source said if the Biden administration concluded it would take too long to negotiate a full return to the deal, it could adopt a more modest approach.