ԱՄՆ-ը դիտարկում է իրանական միջուկային գործարքի վերականգնման վերաբերյալ գաղափարների լայն շրջանակ, որի դեպքում երկու կողմերն էլ փոքր քայլեր կձեռնարկեն մինչեւ լիարժեք համաձայնություն ձեռք բերելը, հաղորդում է Reuters-ը` վկայակոչելով երեք աղբյուրի:
Այս մոտեցումը կարող է դանդաղեցնել հարաբերությունների վատթարացումը այն բանից հետո, երբ 2018 թվականին ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը դուրս եկավ համաձայնագրից:
Այս տարբերակը կարող է հանգեցնել նրան, որ Վաշինգտոնը Թեհրանին թույլ կտա ավելի քիչ արժեքավոր տնտեսական օգուտներ ստանալ, քան պատժամիջոցների մեղմացումը, որը նա ստացել է 2015-ի գործարքով՝ այն բանի դիմաց, որ Իրանը կդադարեցնի համաձայնագրի սեփական խախտումները:
Աղբյուրները շեշտել են, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը դեռ չի կողմնորոշվել իր քաղաքականության հարցում: Նրա հայտարարած դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ Իրանը ավելի շուտ պետք է վերադառնա հիր պարտականություններին, քան Միացյալ Նահանգները:
Մեկ այլ աղբյուր ասել է, որ եթե Բայդենի վարչակազմը եզրակացնի, որ գործարքին լիարժեք վերադարձի շուրջ բանակցելու համար չափազանց երկար ժամանակ կպահանջվի, նա կարող է այլ մոտեցում ունենալ:
«Նրանք պետք է առնվազն փորձեն մեղմացնել Իրանի դեմ պատժամիջոցները եւ ստիպել, որ նա համաձայնի դադարին եւ, հնարավոր է, հրաժարվի որոշ միջուկային քայլերից»:

США взвешивают широкий спектр идей о том, как возродить иранскую ядерную сделку, включая вариант, при котором обе стороны предпримут небольшие шаги до полного согласования, чтобы выиграть время, сообщает Reuters со ссылкой на три источника.
Такой подход может замедлить ухудшение отношений после того, как бывший президент США Дональд Трамп вышел из соглашения в 2018 году.
Этот вариант может привести к тому, что Вашингтон позволит Тегерану получить менее ценные экономические выгоды, чем облегчение санкций, которое он получил по сделке 2015 года, в обмен на то, что Иран прекратит свои собственные нарушения соглашения.
Источники подчеркнули, что президент США Джо Байден еще не определился со своей политикой. Его заявленная позиция по-прежнему заключается в том, что Иран должен вернуться к соблюдению обязательств раньше, чем это сделают Соединенные Штаты.
По словам источника, рассматриваемые идеи включают прямое возвращение к ядерной сделке 2015 года и то, что он назвал «меньше за меньшее» в качестве промежуточного шага.
Другой источник сказал, что, если администрация Байдена придет к выводу, что переговоры о полном возвращении в сделку займут слишком много времени, она может занять другой подход.
«Они должны по крайней мере попытаться облегчить Ирану санкции и заставить его согласиться на паузу и, возможно, отказаться от некоторых ядерных (шагов)».