Իրանում մեկնարկել է COVID-19-ի դեմ համազգային պատվաստումը՝ ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի օգտագործմամբ, փոխանցում է Mehr-ը:
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել է, որ պատրաստ է դառնալ առաջին մարդը, ում կկատարեն պատվաստումը, եւ Իրանի ժողովրդին հավաստիացրել է, որ երկրի պաշտոնատար անձինք պատրաստ են երկրում օգտագործվող ցանկացած պատվաստանյութով առաջինը պատվաստվել:
Առաջին պատվաստումը կատարել են առողջապահության նախարար Սաիդ Նամաքիի որդուն:
Պատվաստման այս փուլում առաջնահերթությունը տրվում է ինտենսիվ թերապիայի կենտրոնների բուժաշխատողներին: Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչների խոսքով՝ ընթացիկ (իրանական) տարում (մարտի 20) մոտ 1,3 մլն իրանցիներ կպատվաստվեն վիրուսի դեմ:
Արարողության ժամանակ ելույթ ունենալիս առողջապահության նախարար Սաիդ Նամաքին ասել է, որ պատվաստման ծրագիրը սկսվել է ամբողջ երկրում 635 կենտրոններում: Նրա խոսքով՝ պատվաստանյութերի խմբաքանակները երկիր են մատակարարվելու աստիճանաբար: Նա հայտնել է, որ հայրենական պատվաստանյութերի ստեղծման աշխատանքները նույնպես լավ են ընթանում, եւ արդեն գարնանը կարող են անցնել զանգվածային արտադրության փուլ:
Իրանն անցած ուրբաթ ստացել էր ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը, նաեւ պատվաստանյութի գրեթե 4 մլն դեղաչափ պետք է ստանա COVAX ծրագրով:

В Иране стартовала общенациональная вакцинация против COVID-19 с использованием российской вакцины Sputnik V, передает Mehr.
Президент Ирана Хасан Роухани заявил, что готов стать первым человеком, которому сделают прививку, и заверил иранский народ, что официальные лица страны готовы сделать первые прививки любой вакциной, используемой в стране.
Первую вакцину сделали сыну министра здравоохранения Саида Намаки.
Приоритетами на этом этапе вакцинации являются медицинские работники в центрах интенсивной терапии. По словам представителей министерства здравоохранения, к концу текущего (иранского) года (20 марта) около 1,3 миллиона иранцев будут вакцинированы от вируса.
Выступая на церемонии, министр здравоохранения Саид Намаки сказал, что программа вакцинации началась  в 635 центрах по всей стране.  По его словам,  партии вакцин будут постепенно поступать в страну. Он собщил,  работы над отечественными вакцинами также продвигаются хорошо, и они могут перейти в фазу массового производства уже весной.
В минувшую субботу Иран получил первую партию российской вакцины Sputnik V, и также должен получить почти четыре миллиона доз вакцины по программе COVAX.