Ադրբեջանում Գերմանիայի դեսպան Վոլֆգանգ Մանինգը Turan-ին տված հարցազրույցում մի շարք ուշագրավ հայտարարություններ է արել:
Դեսպանը, մասնավորապես, հայտարարել է, որ Գերմանիան դեմ է հակամարտության ուժային լուծմանը, եւ հիշեցրել Բեռլինի` կողմերին ուղղված կոչերը հումանիտար զինադադարի ռեժիմի պահպանման մասին` միջազգային մարդասիրական օրենսդրության համաձայն: Այդ դրույթներն արտացոլված են 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, որը հումանիտար հարցերի լուծում է նախատեսում Լեռնային Ղhարաբաղի տարածաշրջանում: «Այս կապակցությամբ մենք ողջունում ենք 2020 թվականի նոյեմբերին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք կարող են օգնել լուծել այս խնդիրները եւ հիմք դնել հակամարտության կողմերի հաշտեցմանը»,- ասաց դիվանագետը:
Գերմանիան կարծում է, որ անհրաժեշտ է կրկին վերականգնել Մինսկի խմբի ջանքերը` այս կամ այն պայմանավորվածությունների իրագործումն ապահովելու համար: Դեսպանը նշեց, որ Գերմանիան` որպես Մինսկի խմբի անդամ, դեռ կարծում է, որ ԵԱՀԿ-ի` որպես անվտանգության կազմակերպության ջանքերն անհրաժեշտ են առկա խնդիրները հաղթահարելու եւ դրանց լուծման ուղիներ գտնելու համար: «Մենք կցանկանայինք, որպեսզի Հարավային Կովկասի բոլոր երկրներն ընդհանուր գոտի դառնան, բարեկեցիկ երկրներ, որոնք տնտեսական ինտեգրում ունեն եվրոպական երկրների հետ:
Մենք ոչ միայն տնտեսական համագործակցություն ենք ցանկանում, այլեւ` քաղաքական փոխըմբռնում տարածաշրջանի երկրների հետ: Այս կապակցությամբ մենք ակնկալում ենք, որ միջազգային կառույցները Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջան մուտք գործելու հնարավորություն կստանան, մենք պատրաստ ենք երկու երկրների կառավարությունների հետ քննարկել գերմանական ընկերությունների` տարածաշրջան մտնելու հնարավորությունը: Մենք` որպես կառավարություն, չենք կարող նրանց ստիպել, բայց կարող ենք հրավիրել: Բացի այդ, մասնակցությունը տարածքների վերականգնմանը հնարավոր է Եվրամիության, Արեւելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում, որի անդամ են ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Ադրբեջանը: Սա ապագայի հարց է, իսկ այժմ մենք ցանկանում ենք կենտրոնանալ մարդասիրական հարցերի եւ միջազգային իրավունքի ապահովման վրա:
Այս առումով մենք խորհրդակցություններ ենք անցկացնում գերմանական ընկերությունների մասնակցությամբ ականազերծման խնդրին աջակցելու վերաբերյալ»,- ասել է դեսպանը: Ըստ նրա` կարեւոր է, որպեսզի կողմերը կարողանան հաղթահարել թշնամանքը, ինչը դժվար է միանգամից անել: Դրա համար ժամանակ է պետք: Սակայն, ամեն դեպքում, կողմերը պետք է հրաժարվեն ռազմատենչ հռետորաբանությունից: Երկու հասարակություններն էլ պետք է իրենց կառավարություններին կոչ անեն հրաժարվել դրանից:
Սակայն դեսպանի հետագա հայտարարությունը շատ հարցեր է առաջացնում: «Մենք անկեղծորեն ողջունում ենք Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարություններն այն մասին, որ Բաքուն պատրաստ է Երեւանի հետ տնտեսական համագործակցությանը եւ որ Ղարաբաղի հայերն Ադրբեջանի լիիրավ քաղաքացիներ են»,- շեշտեց դեսպանը:
Լեռնային Ղարաբաղի հայերն Ադրբեջանի քաղաքացիներ չեն` մի երկրի, որը սիստեմատիկ կերպով էթնիկական զտումներ է իրականացնում հայերի դեմ եւ ատելություն է սերմանում հայերի նկատմամբ: Քաղաքական կարգավորումը շարունակվում է, եւ այս համատեքստում դեսպանի հայտարարություններն առնվազն տարօրինակ են թվում: Միեւնույն ժամանակ, զինադադարը պահպանելու եւ հարաբերությունները բարելավելու լղոզված եւ անհասցե կոչերն ագրեսորին եւ զոհին վստահություն չեն ավելացնում դրանք հնչեցրած երկրների եւ կառույցների նկատմամբ:

In an interview with Turan news agency, German Ambassador to Azerbaijan Wolfgang Maning made a number of noteworthy statements.
In particular, the ambassador stated that Germany was opposed to the settlement of the conflict by force, and recalled Berlin's calls for the parties to maintain a humanitarian ceasefire in accordance with international humanitarian law. These provisions are reflected in the tripartite declaration of November 10, 2020, which provides for the resolution of humanitarian issues in the Nagorno-Karabakh region. “In this regard, we welcome the agreements reached in November 2020, which can help to resolve these issues and lay the foundation for reconciliation of the parties to the conflict,” the diplomat said.
Germany believes that it is necessary to renew the efforts of the OSCE Minsk Group to ensure the implementation of an agreement. The Ambassador noted that Germany, as a member of the Minsk Group, still believes that the efforts of the OSCE, as a security organization, are necessary to overcome the existing problems and find ways to solve them. "We would like to see all countries of the South Caucasus to become a common zone of peace and prosperity, countries that are economically close connected with other European countries. We want not only strengthen economic cooperation, but also the political understanding among the countries of the region. In this regard, we expect that international organizations will gain access to the Nagorno-Karabakh region. At the appropriate moment, we are ready to discuss with the government the possibility of access to the region for German companies. (…). In addition, participation in the restoration of the territories with the objection of offering economic benefits for Azerbaijan and Armenia is possible within the framework of the European Union Eastern Partnership program, of which both Armenia and Azerbaijan are members.
This is a matter for the future, for now we want to concentrate on humanitarian issues and ensuring the observation of international law,” the diplomat said.
According to him, it is important to be able to overcome hostility, which is difficult to do right away. This takes time. However, in any case, the parties must abandon militant and defamatory rhetoric. Both societies should urge their governments to abandon this.
However, the ambassador's next statement raises many questions: "In this regard, we sincerely welcome the statements of the Azerbaijani authorities that Baku is ready for economic cooperation with Yerevan and that the Armenians living in Karabakh are highly estimated citizens of Azerbaijan," the Ambassador stressed.
To note, the Armenians of Nagorno-Karabakh are not citizens of Azerbaijan, a country that systematically carries out ethnic cleansing against Armenians and incites hatred against Armenians. The political settlement continues, and in this context, the ambassador's statements at least seem strange. At the same time, vague and unaddressed calls for maintaining the ceasefire and improving relations do not add confidence to the aggressor and the victim toward the countries and institutions that voice them.