Ադրբեջանում Գերմանիայի դեսպան Վոլֆգանգ Մանինգը Turan-ին տված հարցազրույցում մի շարք ուշագրավ հայտարարություններ է արել:
Դեսպանը, մասնավորապես, հայտարարել է, որ Գերմանիան դեմ է հակամարտության ուժային լուծմանը, եւ հիշեցրել Բեռլինի` կողմերին ուղղված կոչերը հումանիտար զինադադարի ռեժիմի պահպանման մասին` միջազգային մարդասիրական օրենսդրության համաձայն: Այդ դրույթներն արտացոլված են 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, որը հումանիտար հարցերի լուծում է նախատեսում Լեռնային Ղhարաբաղի տարածաշրջանում: «Այս կապակցությամբ մենք ողջունում ենք 2020 թվականի նոյեմբերին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք կարող են օգնել լուծել այս խնդիրները եւ հիմք դնել հակամարտության կողմերի հաշտեցմանը»,- ասաց դիվանագետը:
Գերմանիան կարծում է, որ անհրաժեշտ է կրկին վերականգնել Մինսկի խմբի ջանքերը` այս կամ այն պայմանավորվածությունների իրագործումն ապահովելու համար: Դեսպանը նշեց, որ Գերմանիան` որպես Մինսկի խմբի անդամ, դեռ կարծում է, որ ԵԱՀԿ-ի` որպես անվտանգության կազմակերպության ջանքերն անհրաժեշտ են առկա խնդիրները հաղթահարելու եւ դրանց լուծման ուղիներ գտնելու համար: «Մենք կցանկանայինք, որպեսզի Հարավային Կովկասի բոլոր երկրներն ընդհանուր գոտի դառնան, բարեկեցիկ երկրներ, որոնք տնտեսական ինտեգրում ունեն եվրոպական երկրների հետ:
Մենք ոչ միայն տնտեսական համագործակցություն ենք ցանկանում, այլեւ` քաղաքական փոխըմբռնում տարածաշրջանի երկրների հետ: Այս կապակցությամբ մենք ակնկալում ենք, որ միջազգային կառույցները Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջան մուտք գործելու հնարավորություն կստանան, մենք պատրաստ ենք երկու երկրների կառավարությունների հետ քննարկել գերմանական ընկերությունների` տարածաշրջան մտնելու հնարավորությունը: Մենք` որպես կառավարություն, չենք կարող նրանց ստիպել, բայց կարող ենք հրավիրել: Բացի այդ, մասնակցությունը տարածքների վերականգնմանը հնարավոր է Եվրամիության, Արեւելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում, որի անդամ են ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Ադրբեջանը: Սա ապագայի հարց է, իսկ այժմ մենք ցանկանում ենք կենտրոնանալ մարդասիրական հարցերի եւ միջազգային իրավունքի ապահովման վրա:
Այս առումով մենք խորհրդակցություններ ենք անցկացնում գերմանական ընկերությունների մասնակցությամբ ականազերծման խնդրին աջակցելու վերաբերյալ»,- ասել է դեսպանը: Ըստ նրա` կարեւոր է, որպեսզի կողմերը կարողանան հաղթահարել թշնամանքը, ինչը դժվար է միանգամից անել: Դրա համար ժամանակ է պետք: Սակայն, ամեն դեպքում, կողմերը պետք է հրաժարվեն ռազմատենչ հռետորաբանությունից: Երկու հասարակություններն էլ պետք է իրենց կառավարություններին կոչ անեն հրաժարվել դրանից:
Սակայն դեսպանի հետագա հայտարարությունը շատ հարցեր է առաջացնում: «Մենք անկեղծորեն ողջունում ենք Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարություններն այն մասին, որ Բաքուն պատրաստ է Երեւանի հետ տնտեսական համագործակցությանը եւ որ Ղարաբաղի հայերն Ադրբեջանի լիիրավ քաղաքացիներ են»,- շեշտեց դեսպանը:
Լեռնային Ղարաբաղի հայերն Ադրբեջանի քաղաքացիներ չեն` մի երկրի, որը սիստեմատիկ կերպով էթնիկական զտումներ է իրականացնում հայերի դեմ եւ ատելություն է սերմանում հայերի նկատմամբ: Քաղաքական կարգավորումը շարունակվում է, եւ այս համատեքստում դեսպանի հայտարարություններն առնվազն տարօրինակ են թվում: Միեւնույն ժամանակ, զինադադարը պահպանելու եւ հարաբերությունները բարելավելու լղոզված եւ անհասցե կոչերն ագրեսորին եւ զոհին վստահություն չեն ավելացնում դրանք հնչեցրած երկրների եւ կառույցների նկատմամբ:

Посол Германии в Азербайджане Вольфган Манинг в интервью агентству Turan сделал ряд примечательных заявлений.
В частности, посол заявил, что Германия выступает против решения конфликта силовым методом, и напомнил о призывах Берлина к сторонам соблюдать гуманитарное перемирие в соответствии с международным гуманитарным правом. Эти положения отражены в трехстороннем заявлении от 10 ноября 2020 года, предусматривающем  решение гуманитарных вопросов в регионе Нагорного Карабаха. «В этой связи, мы приветствуем достигнутые в ноябре 2020 договоренности, которые могут помочь в решение указанных вопросов и заложить основу для примирения сторон конфликта», - отметил дипломат. Германия считает, что необходимо вновь восстановить усилия Минской группы, чтобы обеспечить реализацию тех или иных договоренностей. Германия, как член Минской группы, по–прежнему считает, что усилия ОБСЕ, как организации по безопасности, необходимы для преодоления существующих вопросов и нахождения путей их решения, заявил посол. «Мы хотели бы, чтобы все страны Южного Кавказа стали общей зоной, процветающими странами, имеющими экономическую интеграцию со странами Европы. Мы хотим не только экономической кооперации, но и политического взаимопонимания со странами региона. В этой связи, мы ожидаем, что международные структуры получат доступ в регион Нагорного Карабаха, мы готовы обсуждать с правительствами двух стран возможность доступа в регион для немецких компаний. Мы, как правительство, не можем их заставить, но можем пригласить. Кроме того, участие в восстановлении территорий возможно в рамках Евросоюза, программы Восточного партнерства, членами которой являются и Армения и Азербайджан. Это дело будущего, пока же мы хотим сконцентрироваться на гуманитарных вопросах и обеспечении международного права. В этом плане мы ведем консультации по вопросу поддержки проблемы разминирования с участием немецких компаний», - сказал посол. По его словам, сторонам важно суметь преодолеть вражду, что трудно сделать сразу. Для этого необходимо время. Однако в любом случае, стороны должны отказаться от воинствующей риторики. Оба общества должны призвать свои правительства отказаться от этого.
Однако дальнейшее заявление посла вызывает множество вопросов. «Мы искренне приветствуем заявления властей Азербайджана о том, что Баку готов к экономическому сотрудничеству с Ереваном и что армяне Карабаха  - это полноправные граждане Азербайджана», - подчеркнул посол.
Армяне Нагорного Карабаха не являются гражданами Азербайджана - страны, планомерно осуществляющей этнические чистки в отношении армян и пропагандирующей ненависть к армянам. Политическое урегулирование продолжается, и в этом контексте заявления посла выглядят по меньшей мере странно. Одновременно размытые и безадресные призывы соблюдать перемирие и налаживать отношения к агрессору и жертве не прибавляют доверия к странам и структурам, которые их озвучивают.