Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցում ինձ համար ամենակարեւոր հատվածը ղարաբաղյան հարցի բանակցություններին էին. ինչ-որ բաներ կար, որ ես էլ չէի իմանում, իմացա: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 16-ին, Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը:
«Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ մենք առաջ էինք գնում, բայց բոլորս էլ հասկանում էինք, որ ուզում ենք Արցախն ունենա անկախություն եւ ինչ-որ ճանապարհով միացված լինի Հայաստանին: Բանակցություններում հենց այդ հարցն էր: Ամենաբարդ հարցը հենց անկախությունն է, որովհետեւ Ադրբեջանը ոչ մի կերպ դրան չէր համաձայնվում:
Դրա համար արդեն Կազանում հարցը դրվում էր, որ անորոշ ժամանակով հետաձգել: Այսինքն Քելբաջարը, Լաչինն ու Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը անորոշ ժամանակով հետաձգել: Այդ ճանապարհին լուծումներ կային, ափսոս, որ այդ ճանապարհով չգնացինք, այլ քարուքանդ արեցինք ամբողջ բանակցային գործընթացը»,-ասաց նա:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է բանակցային գործընթացում փոփոխություն, եթե դուք գաք իշխանության, Վազգեն Մանուկյանը դրական պատասխան տվեց. «Կարծում եմ՝ այո: Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը երեք հզոր պետությունների ներկայացուցիչներով եւ համաշխարհային կարծիքով բաղկացած էր երկու հարցից. Մեկը Ադրբեջանի տարածքների վերադարձն էր, մյուսը ինքնորոշման հարցն էր: Երբ Ադրբեջանը պատերազմում պարտվեց, ինքը չըկճվեց, շարունակեց բանակցությունները, իսկ վերջում պատերազմով լուծեց այդ հարցը: Բայց հարցը դեռ չի լուծված, միջազգային հանրությունը համարում է, որ Արցախի ինքնորոշման հարցը գոյություն ունի: Պատահական չէ, որ նույնիսկ նոյեմբերի 9-ի փձաստաղթղի մեջ նշվում է, որ Արցախը ինչ-որ ճանապարհով միանում է Հայաստանի հետ: Դա նշանակում է հարցի լուծումը առջեւում է: Հիմա Հայաստանն ու Արցախը նորից պետք է դնեն Արցախի անկախության հարցը: Թե որքանով միջազգային կառույցները հակված կլինեն գնալ այդ ճանապարհով, երկու բանից է կախված, մեկը, թե Հայաստանն ինչ հզորություն ունի, երկրորդը, գեոպոլիտիկ հարաբերություններն են այս տարածաշրջանում: Հստակ է, որ ինչ իշխանություն էլ ձեւավորվի, պետք է ամրապնդի ՀՀ սահմանները, եւ բարձրացնի Արցախի հարցը եռանախագահների մոտ: Ես կարծում եմ՝ դա հեռանկար ունի:

Самым важным для меня отрывком в интервью Сержа Саргсяна были переговоры по карабахскому вопросу. Были моменты, о которых не знал и я, но уже знаю. Об этом заявил в беседе с журналистами на площади Свободы в Ереване 16 февраля кандидат в премьер-министры Армении от Движения по спасению Родины Вазген Манукян.
«Во время первой карабахской войны мы двигались вперед, мы все хотели, чтобы Арцах был независимым и каким-то образом был бы связан с Арменией. На переговорах был именно этот вопрос. Самый сложный вопрос - это как раз независимость, и Азербайджан никак не соглашался с этим. Поэтому уже в Казани поднимался вопрос о переносе на неопределенный срок. То есть перенос на неопределенный срок вопроса Кельбаджара, Лачина и статуса Карабаха. На этом пути были решения. Жалко, что мы не пошли по этому пути, а разрушили весь переговорный процесс», - заявил Манукян.
На вопрос, возможно ли изменение в переговорном процессе в случае вашего прихода к власти, оппозиционер дал положительный ответ. «Думаю, да. Вопрос урегулирования карабахского конфликта с представителями трех могущественных держав и мировой точкой зрения состоял из двух вопросов - возвращение территорий Азербайджана и самоопределение. Когда Баку проиграл в войне, он отнюдь не был ущемлен, продолжал переговоры, а в конце решил вопрос при помощи войны. Но он еще не решен, международное сообщество считает, что существует вопрос самоопределения Арцаха.
Неслучайно даже в документе от 9 ноября упоминается, что Арцах каким-то образом присоединяется к Армении. Это означает, что решение вопроса еще впереди. Сейчас Армения и Арцах вновь должны поставить вопрос независимости Карабаха. Насколько международные структуры пойдут по этому пути, зависит от двух моментов - во-первых, от мощности Армении, во-вторых, от геополитических отношений в этом регионе. Понятно, какая бы власть не сформировалась, она должно укрепить границы РА и поднять вопрос Арцаха перед сопредседателями. Думаю, у всего этого есть перспективы».