2021 թվականի փետրվարի 18-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է «Սամադովն ընդդեմ Հայաստանի» (գանգատ թիվ 36606/08) գանգատի վերաբերյալ որոշումը: Այդ մասին հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունից։
Սույն գործով դիմումատուն եթադրաբար իրեն սեփականության իրավունքով  պատկանող գույք ուներ Քելբաջարի տարածքում և այն լքել էր 1993 թվականին:
Վերջինս Եվրոպական դատարանին գանգատ էր ներկայացրել 2008 թվականին, այն է՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան Հայաստանի կողմից վավերացվելուց ավելի քան 6 տարի անց: Ավելին,դիմումատուին սեփականության  իրավունքով ենթադրաբար պատկանող տնից հարկադիր տեղահանումից անցել էր ավելի քան 15 տարի:
Նման հանգամանքներում Եվրոպական դատարանը, նույնիսկ հաշվի առնելով դիմումատուի փախստականի կարգավիճակը, Կոնվենցիայի վավերացումից վեց տարի անց գանգատի ներկայացումը համարել է չափազանց ուշ:
Եվրոպական դատարանը գանգատը ճանաչել է անընդունելի:
⚖ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԸ ԱՆԸՆԴՈՒՆԵԼԻ Է ՀԱՄԱՐԵԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԴԵՄ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՔԱՂԱՔԱՑՈՒ ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԱԾ ԳԱՆԳԱՏԸ⚖ Դիմումատուն պնդում...

The Representative of Armenia before the European Court of Human Rights reports the following:
“On February 18, 2021, the European Court of Human Rights announced its decision on Complaint No 36606/08 “Samadov vs Armenia”. Under this case, the applicant had property that allegedly belonged to him by right of ownership in the territory of Kalbajar and had abandoned it in 1993.
The applicant had submitted a complaint to the European Court of Human Rights in 2008, that is, more than six years after Armenia ratified the European Convention on Human Rights. Moreover, more than 15 years had passed since compulsory displacement from the house that allegedly belonged to the applicant by right of ownership.
In such circumstances, the European Court of Human Rights, even by taking into consideration the refugee status of the applicant, deemed submission of the complaint six years after ratification of the Convention to be too late. The European Court of Human Rights has declared the complaint unacceptable."