Freedom House-ը հրապարակել է իր ամենամյա Freedom in the World 2021 զեկույցը, որում անդրադարձել է նաեւ հետպատերազմյան իրադարձություններին Հայաստանում:
Զեկույցի արդյունքներով` Հայաստանը 55 միավոր է վաստակել հնարավոր 100-ից եւ հայտնվել է մասամբ ազատ երկրների շարքում:
«Ավտորիտար կառավարման ընդլայնումը, որը զուգորդվում է խոշոր ժողովրդավարությունների անկմամբ եւ անհետեւողական ներկայությամբ միջազգային ասպարեզում, շոշափելի հետեւանքներ է ունեցել մարդկանց կյանքի եւ անվտանգության համար, այդ թվում` ռազմական ուժի հաճախակի օգտագործումը քաղաքական վեճերի լուծման համար:
Քանի որ Լիբիայի եւ Եմենի նման տեղերում երկարատեւ հակամարտություններ են բռնկվում, Եթովպիայի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներն անցյալ տարի պատերազմներ սանձազերծեցին համապատասխանաբար Տիգրայի եւ Լեռնային Ղարաբաղի շրջաններում` ապավինելով ավտորիտար հարեւաններ Էրիտրեայի եւ Թուրքիայի աջակցությանը եւ ապակայունացնելով հարակից տարածաշրջանները: Ռազմական գործողությունների հետեւանքները ոչնչացրեցին փորձնական բարեփոխումների հույսերն ինչպես Հայաստանում, որը բախվեց Ադրբեջանի ռեժիմի հետ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի պատճառով, այնպես էլ` Եթովպիայում»,- նշում են զեկույցի հեղինակները:
Զեկույցի հեղինակների կարծիքով` ղարաբաղյան պատերազմն ամրապնդեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ավտորիտար իշխանությունը, սկաայն այս հակամարտությունը սպառնում է ապակայունացնել Հայաստանի կառավարության դիրքերը:
Զեկույցում նշվում է նաեւ, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին կապիտուլյացիան պատերազմում բուռն արձագանք առաջացրեց որոշ ընդդիմախոսների շրջանում, ովքեր նոյեմբերին ներխուժեցին խորհրդարան եւ հարձակվեցին խորհրդարանի խոսնակի վրա:
«Նման անկարգությունը սպառնում է երկրի դժվարությամբ ձեռք բերված առաջընթացին եւ կարող է իրադարձությունների մի աբողջ շղթա առաջացնել, որը Հայաստանին կմոտեցնի հարեւանների ավտոկրատական միտումներին»,- հավելել են հեղինակները:

Freedom House published its annual Freedom in the World 2021 report, touching upon the post-war events in Armenia over the Nagorno-Karabakh conflict.
According to the results of the report, Armenia scored 55 points out of 100 and is among the partially free countries.
"The expansion of authoritarian rule, combined with the fading and inconsistent presence of major democracies on the international stage, has had tangible effects on human life and security, including the frequent resort to military force to resolve political disputes. As long-standing conflicts churned on in places like Libya and Yemen, the leaders of Ethiopia and Azerbaijan launched wars last year in the regions of Tigray and Nagorno-Karabakh, respectively, drawing on support from authoritarian neighbors Eritrea and Turkey and destabilizing surrounding areas. Repercussions from the fighting shattered hopes for tentative reform movements in both Armenia, which clashed with the Azerbaijani regime over Nagorno-Karabakh, and Ethiopia," the report said.
According to the authors of the report, the Karabakh war has strengthened the authoritarian rule of Azerbaijani President Ilham Aliyev, but this conflict threatens to destabilize the position of the Armenian government.
The report also notes that the surrender of Prime Minister Nikol Pashinyan in the war caused a violent reaction among some opponents, who stormed parliament in November and attacked the speaker of parliament.
"Such disorder threatens the country’s hard-won progress, and could set off a chain of events that draws Armenia closer to the autocratic tendencies of its neighbors," the authors noted.